eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Mi legyen az űrkakival?

"Űrkakikihívást" hirdetett a NASA: az amerikai űrkutatási hivatal Space Poop Challenge elnevezésű pályázatán arra várnak ötleteket, hogyan lehet megoldani egy űrhajós ruhába öltözött asztronautánál higiénikus módon a vizelet- és székletürítést akár több napon át.

A feltalálók december közepéig nyújthatják be javaslataikat. A NASA olyan ötleteket vár, amelyek három éven belül megvalósíthatók. A három legjobb ötletet egyenként 30 ezer dollárral (8,8 millió forinttal) jutalmazzák.

Az internetes felhívás hátterében az áll, hogy a NASA egyre hosszabb ideig tartó utazásokra készül. Ezért van szükségük egy olyan, a testen viselhető szerkezetre, amelynek segítségével az asztronauták akár hat napig is kibírják anélkül, hogy fel kelljen keresniük egy mellékhelyiséget.

"A jelenlegi gyakorlatban pelenkákat alkalmaznak, ez azonban csak rövid időre jelent megoldást, egy napnál tovább már nem higiénikus és nem ad megfelelő védelmet" - olvasható a felhívásban a www.herox.com/SpacePoop internetes oldalon.

A problémát az jelenti, hogy az űrhajósok utazásaik során zárt védőöltözetet viselnek, amely kevés mozgásteret biztosít. "Még az orrukat sem tudják megvakarni, ezért a szerkezetnek a lehető legnagyobb mértékben automatikusan kell működnie" - hangsúlyozza az amerikai űrügynökség.

Bár ma már a Nemzetközi Űrállomásig (ISS) csak mintegy 6 óra az út, az elmúlt héten például egy új rakétatípus tesztelése miatt az ISS-re tartó három asztronautának két napba tellett az utazás.

Az alapvető problémát az jelenti, hogy a széklet és a vizelet a kiválasztás után a súlytalanság hatására megtapad a felületeken. "Senki sem akarja, hogy ezek az anyagcseretermékek hat napon át a testéhez tapadjanak" - fogalmaz a NASA.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×