Június 8-án déli 12 órakor kinyílnak a standok a 94. Ünnepi Könyvhéten, 170 kiállító vonul fel, ezért a Vörösmarty téren túl a Duna-korzó is már szerves része a könyvhétnek.
"A gyermek- és ifjúsági kiadókat a korzón találhatják meg az emberek, és igyekeztünk ugyanott elhelyezni a többi jelentkező kiállítót is" – mondta az InfoRádióban Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének elnöke.
A 170 kiállító nagyon nagy szám szerinte, "azt jelenti, hogy a nehézségek ellenére a könyvnek még mindig van keletje, még mindig érdekes a kultúra legrugalmasabb zászlóshajója".
A megnyitóra 8-án délután négykor kerül sor, a Petőfi-bicentenárium tiszteletére Margócsy István professzor szól majd.
"És mivel Budapest 150 éves idén, már tavaly előkészítettük, hogy Budapest könyvfőváros; rengeteg könyves eseményt szervez ez a projekt a Szabó Ervin Könyvtárral, lesznek flashmobok, beszélgetések, találkozások."
Az Ünnepi Könyvhét weboldalán és Facebook-oldalán is megtalálható a könyvhét teljes jegyzéke, 640 címet találni, ezek kritériuma az, hogy az elmúlt három hónapban jelenhetett meg legkorábban. Ismert, korábban a könyvhétig nem is jelenhetett meg, ám mint Gál Katalin magyarázta, ez a jelen gazdasági helyzetben már nem lehetséges.
További kritériumok, hogy
- magyar szerző
- magyar nyelven
- magyar nyomdában nyomott
- vadonatúj műve vagy
- valamilyen átdolgozott kritikai alkotása legyen egy magyar szerzős műnek.
E-könyv, hangosköny? Áfacsökkentés!
Az e-könyvekről is beszélt, szerinte ezek Európában nem hasítanak úgy, mint az Egyesült Államokban. "Magyarországon ennek külön oka is van, 27 százalékos áfa sújtja az e-könyveket, amitől az ára nem nagyon különbözhet a print alapú könyvek árától" – tette hozzá.
A könyvterjesztők minden évben próbálnak érvényt szerezni az állam nemzetközi áfacsökkentési kötelezettségének, de nem járnak sikerrel, ezért "körülbelül a könyvek forgalmának két százaléka az, ami e-könyvben realizálódik".
Viszont tör fel a hangoskönyvek műfaja, aminek nagy előnye, hogy az ember olvassa a könyvet e-könyv formájában, ha például vasalni kezd, hallgatja tovább, este pedig az ágyban pedig akár papír alapon is folytathatja.
"A könyv örök, legfeljebb vannak különböző megjelenési formái. De a teljesen lehetetlen gazdasági körülmények ellenére azt látom, a könyvesek most is igyekeznek piacképes áron eladni a könyveiket; már tavalyelőtt, illetve tavaly év végén is látszott egy 10-20 százalékos áremelkedés" – mondta még.