eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 18. péntek Andrea, Ilma
Friedrich Merz, a februári választásokon győztes Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke és kancellárjelöltje sajtóértekezletet tart a parlamentben tartott frakcióülés után Berlinben 2025. március 17-én. Merz április 20-áig szeretné befejezni a kormánykoalíciós tárgyalásokat és megalakítani a szövetségi kormányt.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Csatát nyert Friedrich Merz, de máris megkérdőjelezik a leendő német kancellár szavahihetőségét

Heves parlamenti vita után megszavazta a Bundestag a kormánykoalícióra készülő konzervatív CDU/CSU és a szociáldemokrata SPD hosszú távú, a biztonság erősítését és gazdaság fellendítését, mindenekelőtt az elavult infrastruktúra fejlesztését célzó programját. A megvalósítás azonban nem ígérkezik könnyűnek.

A keddi szavazást heteken át tartó rendkívüli viták előzték meg. A február végi előre hozott parlamenti választások nyomán politikai szenzációval ért fel, hogy a győztes keresztény pártok a vesztes szociáldemokratákkal alkotandó kormánykoalíció mellett döntöttek. mint ahogy az is, hogy a CDU/CSU és az SPD közös nevezőre jutott a Németország előtt álló legfontosabb feladatokról. Ezt célozta az a két különleges, együttvéve 900 milliárd eurós pénzügyi alap (Sondervermögen), amelyek a hadsereg erősítését és a gazdasági, infrastrukturális beruházásokat hivatottak elősegíteni.

A parlamenti elfogadtatáshoz alkotmánymódosításra volt szükség, ami lehetővé teszi az alaptörvényben több mint tíz éve rögzített hitelfelvételi korlátozások egy részének felfüggesztését. A szavazás a két alap sorsáról és az alaptörvény módosításáról volt hivatott dönteni, ehhez kétharmados többségre, ennek érdekében pedig az új parlamenti ciklusban már ellenzékbe kényszerülő Zöldek Pártjának támogatására volt szükség. A leendő nagykoalíciós pártok a Zöldeknek tett jelentős klímavédelmi engedmények fejében megszerezték a támogatást.

A Bundestag így a szükséges kétharmadot is meghaladó többséggel adott "zöld jelzést" a különleges alapok megvalósításához. Elemzők szerint ugyanakkor a neheze most következik, mivel a 900 milliárd euró törlesztése hitelből történik, ami a kormány hosszú távú, előzetes közlések szerint 12 évre szóló eladósodását vetíti elő.

Egyáltalán nem tisztázott, hogy a nemzetközi tőkepiaci források mellett a hiteleket milyen forrásokból igyekszik majd előteremteni.

Megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban is, hogy valóban a legszükségesebb célok megvalósítására használják majd fel a hiteleket, mint ahogy arról is, hogy a hosszú távú eladósodás milyen hatással lesz a jövő nemzedékére. Mindez megerősíti, hogy a dolgok pillanatnyi állása szerint április végén hivatalba lépő nagykoalíciós kormány rendkívüli terheket vett a vállára.

Tekintélyes gazdasági szakértők egyetértenek a hitelfelvételek szükségességével, mint ahogy a felmérések is arról tanúskodnak, hogy a megkérdezettek többsége is ezen a véleményen van: egyetértenek a gazdaság fellendítésének szükségességével, nem utolsó sorban pedig az ország biztonságának, a hadsereg megerősítésének szükségességével.

A játszma kétesélyes, és hosszabb távon dőlhet el. A győztes, ugyanakkor í nagy vesztes is az új kancellár, Friedrich Merz lehet. Elemzők szerint a CDU elnöke már jelentősen vesztett hitelességéből. A milliárdok a jelek szerint a rendelkezésére állnak majd, de a kancellárjelölt szavahihetősége jelentősen csorbult, amit nehéz lesz visszaszerezni. A 69 éves konzervatív politikus – aki minden valószínűség szerint a szövetségi köztársaság tizedik kancellárja lesz – a választási kampányban töretlenül az ország eladósodása ellen állt ki. A választások után ugyanakkor a parlamenti többség megszerzése érdekében 180 fokos fordulattal már a történelmi eladósodás fő szószólója lett.

A parlamenti vitában többen felrótták neki, hogy kancellárként pontosan az ellenkezőjét teszi majd annak, amit a kampányban ígért.

Ebből a szempontból nem ígérkeznek könnyűnek a szociáldemokratákkal immár élesben zajló koalíciós tárgyalás sem. Noha a nagykoalíciónak a jelenlegi körülmények között nincs alternatívája, a CDU/CSU és az SPD álláspontja különbözik több olyan kérdésben, amelyek az ország számára súlyos megpróbáltatásokat jelentenek. Ez vonatkozik mindenekelőtt az illegális bevándorlás kezelésére, továbbá több szociálpolitikai kérdésre is.

Egyelőre azonban a kancellárjelöltnek, illetve a CDU/CSU és az SPD tervezett nagykoalíciójának még egy parlamenti akadályt kell leküzdenie. A német parlament felsőháza, a Bundesrat ugyanis pénteken szavaz a nagykoalíció hitelfelvételi programjáról, illetve az ezt célzó alkotmánymódosításról. A tizenhat német tartomány képviselőiből álló Bundesratban – akárcsak a Bundestagban – kétharmados többség szükséges, ennek megszerzése valószínű ugyan, de lefutottnak nem tekinthető.

Ha a kancellárjelölt, illetve a CDU/CSU és az SPD ezt az akadályt is sikerrel veszi, a kedden megalakuló új Budestagban a kormány április végi hivatalba lépést követően rendkívül nehéz csaták várnak rá. A legnagyobb ellenfél a radikális jobboldali AfD lesz, amely a február végi választások eredményeként rendkívül megerősödött.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Rég nem látott lendületben a forint

Rég nem látott lendületben a forint

Nagypénteken a forint álmosan indított a csütörtök esti kisebb erősödés után még nincsenek nagyobb változások az árfolyamban. Tegnap elsősorban az mozgatta az árfolyamokat, hogy az amerikai jegybank elnöke, Jerome Powell éles hangon kritizálta Donald Trump amerikai elnököt. Ma a hazai bankközi piac zárva tart, ezért a szokásosnál lényegesen kisebb lesz a forgalom (nemzetközi piacokon keresztül zajlik a kereskedés), viszont érdemes figyelemmel követni az árfolyam alakulását, hiszen az illikvidebb kereskedésben lehetnek akár nagyobb kilengések is. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×