Újabb fordulatot vette a kormányalakítás Ausztriában. A szeptemberi parlamenti választások után Alexander Van der Bellen államfő a voksoláson az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) mögött a második helyen végző Osztrák Néppárt (ÖVP) akkori elnökének, Karl Nehammer kancellárnak adott kormányalakítási megbízást, de a szociáldemokratákkal (SPÖ) és a liberálisokkal (NEOS) folytatott több mint két hónapos tárgyalások nem vezettek eredményre, és a kancellár nem sokkal karácsony előtt nemcsak a koalíciótól lépett vissza, hanem a politikától is. Ekkor az elnök az FPÖ elnökét, Herbert Kicklt bízta meg, aki az együttműködéstől még Nehammer vezetésével elzárkózó ÖVP-ben keresett partnert, s noha az elején fontos gazdasági kérdésekben gyorsan egyezségre jutottak, ám a két párt között több kérdésben is olyan ellentétek maradtak, hogy a múlt csütörtökön meglepetésre Kickl is visszaadta mandátumát Van der Bellennek.
Az osztrák elnök előtt több lehetőség is áll, az egyik, hogy új választások kiírását kezdeményezi, csakhogy ez nem sokat változtatna a jelenlegi helyzeten, mert várhatón ismét az FPÖ nyerne nagy fölénnyel, viszont kormányozni egyik párt sem akar a radikálisokkal. A másik, szintén napirenden lévő lehetőség egy szakértői kormány felállítása, amely a sürgető feladatokat el tudná látni, ám a parlamenti támogatottsága kérdéses lehet. A harmadik út pedig az lehetne, ha a korábban a tárgyalásokkal zsákutcába jutó néppárti, szociáldemokraták és esetleg a liberálisok vagy a zöldek mégis meg tudnának állapodni a közös kormányprogramban.
Alexander Van der Bellen még nem ismertette elképzeléseit, de az osztrák lapok most arról írnak, hogy a hét végén körvonalazódott a megoldás: a ÖVP és az SPÖ vezetői a zárt ajtók mögött kezdtek informális egyeztetésbe. Az szociáldemokraták és a liberálisok már az FPÖ-vel folytatott tárgyalások idején is jelezték a Néppártnak, hogy újra nyitottak lennének az egyeztetésre.
A Die Presse szerint a hétvégén le is zajlottak az első tárgyalási fordulók – bár a felek nem tárgyalásokról, hanem „megbeszélésekről” beszélnek. Hivatalosan még nem adtak kormányalakítási megbízást, de az ÖVP és az SPÖ pártelnöke, Christian Stocker és Andreas Babler szombaton és vasárnap találkozott. Az ÖVP szerint a a tárgyalások célja annak tisztázása volt, hogy gyorsan megalakítható-e közös kormány, és az hogyan nézne ki. Az SPÖ hétfőn szintén megerősítette a tárgyalásokról szóló híreket, ezt leszámítva mindkét párt szűkszavú maradt, teljes titoktartásról döntöttek.
A Der Standard szerint feszített ütemterv alapján egyeztethetnek, az államháztartási hiány rendezéséhez például tartják magukat az FPÖ és az ÖVP által az uniónak is benyújtott megoldáshoz. A tervek szerint minden részletben meg kell egyezni a parlamenti jövő szerda-csütörtöki üléséig, amelyen le is teheti majd az esküt az új kormány. A kiszivárgott információk szerint több, korábban a tárgyalások megszakadáshoz vezető gazdasági kérdésben hajlik a megegyezésre a két párt: az ÖVP engedne a bankadóból, az SPÖ pedig cserébe lemondana a vagyonadóról.
A lapok szerint küszöbön áll a megállapodás, és Christian Stocker lehet Ausztria következő kancellárja.