eur:
402.68
usd:
371.66
bux:
0
2025. március 31. hétfő Árpád
Árvíz a szlovéniai fővárostól, Ljubljanától mintegy 60 kilométerre északkeletre fekvő Ravne na Koroskemben 2023. augusztus 4-én. Az ország északi, északnyugati és középső részén egyhavi csapadékmennyiségnek megfelelő eső esett, villámárvizeket és földcsuszamlásokat okozva, emiatt utak és hidak váltak járhatatlanná és házakat öntött el víz.
Nyitókép: MTI/AP/Gregor Ravnjak

Uniós pénzt kaphatnak több tagállamban a kárt szenvedett gazdák

Az EU öt országnak adna a mezőgazdasági támogatási rendszerből.

Az Európai Bizottság több mint 119 millió euró pénzügyi hozzájárulást javasolt hétfőn Bulgária, Németország, Észtország, Olaszország és Románia mezőgazdaságai számára, amelyek súlyosan megérezték az idén tavasszal és nyáron a szélsőséges időjárási jelenségeket.

A brüsszeli közlemény szerint a tervezett, összesen 119,7 millió eurónyi támogatásból a testület 10,9 millió eurót juttatna Bulgáriának, 46,5 millió eurót Németországnak, 3,3 millió eurót Észtországnak, 37,4 millió eurót Olaszországnak, és 21,6 millió eurót Romániának.

Az összeget az Európai Unió mezőgazdasági támogatási rendszeréből (KAP) bocsátanák az érintett tagországok rendelkezésére, és azokhoz a gazdákhoz jutna, akik elvesztették termékeik, így az ebből származó jövedelem egy részét.

Amennyiben a javaslatot jóváhagyják, az egyes országok hatóságainak 2025. április 30-ig kell elosztaniuk a támogatásokat. Az érintett tagállamoknak idén december 31-ig kell tájékoztatniuk az Európai Bizottságot az intézkedések végrehajtásának részleteiről, a többi között az egyedi támogatás odaítélésének meghatározására használt feltételekről, illetve az intézkedés várható hatásáról.

A Bizottság javaslatát valamennyi tagállammal megvitatják, mielőtt a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó bizottság október 7-i ülésén döntenének a jóváhagyásáról.

Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztos kiemelte: a mezőgazdászok "nincsenek egyedül a klímaváltozás elleni harcban", számíthatnak az Európai Bizottság támogatására gazdaságuk és családjuk védelmében, valamint a jövőbeni kihívásokhoz történő alkalmazkodásban is.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×