eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Ultraortodox zsidó férfi négy növényből összeállított csokorral a kezében imádkozik az Egyiptomból való kivonulás utáni negyven éves pusztai vándorlás emlékére tartott szukkot, azaz a sátrak ünnepén a jeruzsálemi Siratófalnál 2020. október 5-én. Az ünnep négy szimbóluma, a citrusfélék, a mirtusz, a fűzfa- és pálmaágak azt az isteni ajándékot szimbolizálják, amelyet a zsidók az egyiptomi kivonulás idején kaptak.
Nyitókép: MTI/EPA/Abir Szultan

A Hamász-támadás óta megugrott a zsidóellenes bűncselekmények száma Németországban

Jelentősen megnőtt az antiszemita indíttatású bűncselekmények száma Németországban a Hamász palesztin terrorszervezett Izrael elleni, múlt év október 7-i támadása óta. A Németországi Zsidók Központi Tanácsának elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy mindez súlyos mentális terhet jelent az országban élő zsidók számára.

A Hamász terrortámadása óta 2249 ilyen jellegű bűncselekményt hajtottak végre Németországban. Felix Klein – aki 2018 óta a németországi zsidó élettel és az antiszemitizmus elleni harccal foglalkozó kormányzati biztos – a szövetségi bűnügyi hivatal adataira hivatkozva utalt arra, hogy az említett cselekmények jelentős részét nem is közvetlenül a merénylet után, hanem "hetekkel és hónapokkal később" követték el. A kormánybiztos ugyanakkor megdöbbentőnek nevezte azt is, hogy a zsidóellenes cselekmények a magas szám ellenére kiszorultak a nyilvános vitákból, és a média is alig foglalkozik velük.

"Az állam, a társadalom nem engedheti meg, hogy a zsidógyűlölet szó nélkül maradjon"

– hangsúlyozta Felix Klein. A leghatározottabban elvetette azt az ezzel kapcsolatos érvelést, amely szerint az antiszemitizmus a "művészi szabadság része" lenne.

Állást foglalt a büntetőtörvénykönyvnek a nép elleni uszítással foglalkozó paragrafusának módosítása mellett. Klein szerint ezzel biztosíthatni lehetne, hogy az antiszemitizmus ellen büntetőjogi eszközökkel határozottabban vehessék fel a harcot.

A Németországi Zsidók Központi Tanácsa nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy a zsidókra egyre nagyobb mentális teher nehezedik. Josef Schuster utalt arra, hogy sok zsidó nő és férfi félelemből a nyilvánosság előtt igyekszik leplezni zsidóságát. Egyre kevesebben vesznek részt a zsinagógákban tartott istentiszteleteken, illetve a különböző zsidó rendezvényeken – tette hozzá. Ennek következménye pedig az, hogy – mint fogalmazott – "a zsidó élet kevésbé láthatóvá vált".

A központi tanács elnöke aggodalmának adott hangot amiatt, hogy erősödik az antiszemitizmus a szélsőjobboldal részéről. Értékelése szerint ez jelenti a legnagyobb fenyegetést, mert " a legjobban szervezett". Ennek kapcsán különösen fontosnak minősítette a szélsőjobboldal ellen a múlt hétvégén tartott németországi tüntetéseket, ugyanakkor megemlítette, hogy néhány esetben ezeken a tüntetéseken is voltak zsidóellenes megnyilvánulások.

Bejelentette, hogy az általa vezetett tanács kampányt kezd annak bemutatása érdekében, hogy az antiszemitizmus nem a múlté. "A zsidó életet a társadalom természetes részének kell tekinteni, a zsidógyűlöletet terjesztő intézményeket pedig be kell tiltani" – hangsúlyozta Josef Schuster.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×