A miniszter szerint az előző nap Washingtonban aláírt megállapodás "jobb feltételeket biztosít ahhoz, hogy Svédország háború vagy válság esetén támogatást kapjon az Egyesült Államoktól".
Jonson a svéd közszolgálati televíziónak (SVT) elmondta, hogy ez nem azt jelenti, hogy "mind a 17 helyszínt igénybe fogják venni", de ezek azok a helyszínek, "ahol katonai szempontból a legfontosabb, hogy például védelmi felszereléseket tudjanak tárolni".
A megállapodást Jonson és az Egyesült Államok védelmi minisztere, Lloyd Austin írta alá a Pentagonban. Austin kijelentette, hogy
a svéd fegyveres erők adottságaival a NATO még erősebbé fog válni.
A megállapodás "erős üzenetet közvetít arról, hogy továbbra is elkötelezettek vagyunk a biztonsági kihívások közös megoldása mellett" - mondta Austin.
Svédország stratégiailag fontos balti-tengeri szigete, Gotland alig több mint 300 kilométerre fekszik az Oroszországhoz tartozó, de attól területileg elkülönült Kalinyingrádtól.
Az Egyesült Államok 2021-ben hasonló megállapodást kötött Norvégiával, és jelenleg tárgyalásokat folytat egy ilyen megállapodásról Finnországgal és Dániával is.
(A nyitóképen: Lloyd Austin amerikai és Pal Jonson svéd védelmi miniszter - jobbra - a NATO-tagállamok védelmi minisztereinek második napi ülésén Brüsszelben 2023. október 12-én.)