Egy év alatt, 2022 augusztusa és 2023 júliusa között mintegy 9 ezer négyzetkilométernyi erdő tűnt el, ami a legalacsonyabb érték 2019 óta - közölte a brazil környezetvédelmi és éghajlatváltozási minisztérium az Inpe adatait idézve.
Az előző év azonos időszakához képest ez 22,1 százalékos csökkenést jelent, mivel akkor csaknem 11 600 négyzetkilométernyi erdőt irtottak ki.
Az Amazonas esőerőinek fontos szerepük van a klímaváltozás elleni küzdelemben, mivel az őserdő rengeteg szén-dioxidot képes elnyelni.
A baloldali Luíz Inácio Lula da Silva államfő januárban azzal az ígérettel vette át az elnöki tisztséget, hogy 2030-ra véget vet elődje, a Jair Bolsonaro alatt felerősödött környezetrombolásnak. Bolsonaro elnöksége alatt, 2019 és 2022 között 75 százalékkal nőtt az erdőirtás mértéke az elmúlt évtized átlagához képest.
Szeptemberben Lula az ENSZ-ben tartott beszédében határozott küzdelemre szólított fel az éghajlatváltozás és a klímaválság okozta növekvő társadalmi egyenlőtlenségek ellen.
Németország a közelmúltban indította újra az amazóniai esőerdők védelmét szolgáló alap támogatását. Az Amazonas Alapot 2008-ban hozták létre, de négy éve befagyasztották a kifizetéseket, mert nem volt egyetértés arról Bolsonaróval a pénzek felhasználásáról.