eur:
413.95
usd:
396.77
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A Barátság I. kőolajvezeték a szlovák Transpetrol kőolajszállító vállalat kistompai átemelő állomásánál 2015. február 9-én. Ezen a napon Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák kormányfő ünnepélyesen átadta a felújított vezetéket.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Lesz megállapodás az olajembargóról, lesznek kivételezettek is – tervezet

A Reuters birtokába jutott a legutóbbi megállapodástervezet. Josep Borrell szerint a "problémás" országok nem fogják megakasztani a szankciós csomag elfogadását.

A tagállamok vezetői hétfő délután kezdenek tárgyalni az Európai Unió Oroszországgal szembeni hatodik szankciós csomagjáról. A közösség külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a Reuters szerint azt mondta a France Infónak, hogy kemény tárgyalások zajlottak már vasárnap délután és hétfő reggel is.

"Úgy gondolom, ma délután fel tudjuk ajánlani a tagállamok vezetőinek a megállapodáshoz szükséges tervezetet" - közölte Josep Borrell.

Arra a kérdésre, hogy az orosz olaj behozatalának tilalmára vonatkozó tervek megbukhatnak-e Magyarország és más kelet-európai államok aggályai és feltételei miatt, Borrell azt mondta: "Nem, nem hiszem... A végén megállapodás születik."

A Reuters birtokába került legutóbbi megállapodástervezet arról szól, hogy

bevezetnék az embargót a tengeren érkező orosz olajra, de ideiglenes felmentést kap a tilalom alól a vezetéken érkező nyersanyag.

(Ez lényegében az, amiről vasárnap este az Eurologus beszámolt. A tudósítás szerint azonban Orbán Viktor miniszterelnök azt szeretné elérni, hogy az EU adjon garanciát az ország energiaellátására arra az esetre is, ha a szárazföldi, Ukrajnán áthaladó Barátság vezetéken keresztül valamilyen ok miatt nem érkezne kőolaj.)

A tengeri kikötővel nem rendelkező Magyarország, Szlovákia és Csehország esetében tehát a felmentés lehet a megoldás, ám az értesülés szerint

nem fognak a csúcson megállapodni az embargó részleteiben, arról sem, hogy mit is jelent az ideiglenes szó a felmentéssel kapcsolatban.

A vg.hu azt írta, a diplomaták és miniszterek feladata lesz olyan megoldást keresni, amelyik biztosítja, hogy tisztességes marad a verseny az orosz olajat tovább vásárlók és azok között, akiktől megvonják ezt a lehetőséget.

A tagállami csúcson foglalkoznak Oroszország Ukrajna elleni inváziójának következményeivel, az EU teendőivel, az ukrán uniós tagsági törekvéssel és Európa biztonságának kérdéseivel.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×