eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pexels

Egyre nő a vízzel kapcsolatos konfliktusok száma világszerte

A legtöbb esetre Ázsiában kerül sor és az összecsapások száma is itt nő a legdinamikusabban.

Csak a tavalyi évben 41 halálos áldozata és 200 sérültje volt a Tadzsikisztán és Kirgizisztán határán zajló fegyveres konfliktusnak, mely a tiszta vízhez való hozzáférés miatt alakult ki, de nem ez az egyetlen ázsiai régió, ahol komoly harcok dúlnak a víz miatt. A földrész legnagyobb és legfontosabb folyóit Kína szabályozza, ami miatt India és Banglades területén is egyre nő az elégedetlenség. Szakértők szerint a következő években ezeken a területeken is várható a konfliktusok eszkalálódása.

A második legtöbb vízzel kapcsolatos konfliktus Afrikában fordul elő: Etiópia több mint ötmilliárd dolláros költséggel tervez egy gigantikus gátat építeni a területén átfolyó Kék-Nílus feltöltésére - ez a projekt különösen nagy megdöbbenést kelt a folyásirányban lejjebb fekvő Egyiptomban, ahol a Nílus vize évszázadok óta az ország megélhetését biztosítja a Statista szerint.

Növekvő a tendencia

A Pacific Institute borúlátó módon tekint a jövőbe: az elmúlt években Indiában és Iránban előforduló súlyos aszályok, az öntöző- és háztartási vízhez való hozzáférés miatti konfliktusok, valamint az egyik közösségtől a másikhoz való vízelvezetés elleni tüntetések nagymértékű növekedéséhez vezettek. Az Oroszország és Ukrajna közötti erőszak és konfliktus, amely 2014-ben súlyosbodott, majd a február végén megkezdett orosz invázióval háborúvá fajult, a polgári vízrendszerek elleni támadásokat és a víz fegyverként való használatát is magában foglalta.

Az elmúlt néhány évben egyre több víz körüli konfliktushelyzet bontakozik ki
Az elmúlt néhány évben egyre több víz körüli konfliktushelyzet bontakozik ki (kék: apropó; sárga: fegyver; piros: áldozat - a felosztás magyarázatát lásd lejjebb).

A növekvő népesedési nyomás és az egyre súlyosbodó etnikai és vallási konfliktusok a Szaharától délre fekvő Afrikában továbbra is évente több száz halálos áldozatot követelnek a pásztorok és a földművesek közötti, szűkös vízkészletek miatti erőszakos cselekmények által.

A számítógépes vízellátó rendszereket egyre több kibertámadás éri,

amelyek veszélyeztetik a vízellátás biztonságát, minőségét és megbízhatóságát.

Háromféle konfliktus létezik

Az intézet már a nyolcvanas évek óta követi figyelemmel a vízhasználat kapcsán kibontakozó konfliktushelyzeteket. A napokban frissített, vízhez kötődő erőszakos cselekményeket felsoroló kronológiája szerint 1300 alkalommal került sor fegyveres konfliktusra vízellátás miatt. A kronológia az ókori Mezopotámiától kezdve jegyzi ezeket az eseteket, melyeknek háromféle változatát azonosították:

  • Apropó: A víz feletti ellenőrzéssel kapcsolatos konfliktusok; a vízhez való gazdasági vagy fizikai hozzáférés vagy akár a vízhiány erőszakot vált ki.

  • Fegyver: A vízkészleteket vagy vízrendszereket eszközként vagy fegyverként használják egy erőszakos konfliktusban.

  • Áldozat: A vízkészletek vagy vízrendszerek elvesztése azáltal, hogy szándékosan vagy véletlenül erőszak célpontjává válnak.

Az éghajlatváltozás is szerepet játszik

A frissített kronológiában szereplő adatok rámutatnak az édesvízzel kapcsolatos erőszak csökkentésének fontosságára és a hatékony stratégiák meghatározására is. A vízzel kapcsolatos konfliktusok csökkentésének legfontosabb eszközei közé tartozna az ENSZ által 2010-ben deklarált, a vízhez való emberi jog megvalósítására irányuló erőfeszítések felgyorsítása, valamint az ENSZ 2030-ig szóló fenntartható fejlődési céljainak egyik célkitűzése, hogy mindenki számára alapvető biztonságos vizet és higiéniát biztosítsanak. Az éghajlatváltozás már most világszerte

rontja a vízhez való hozzáférés lehetőségeit,

illetve növeli a víz jelentette veszélyeket, holott az édesvíz létfontosságú erőforrás, amelyre a fenntartható jövő érdekében szükség van.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×