eur:
404.16
usd:
352.63
bux:
97248.55
2025. június 23. hétfő Zoltán
Katolikus nacionalista és protestáns lojalista rendzavarók összecsapnak Belfast nyugati részén 2021. április 7-én. A rendőrségnek le kellett zárnia a protestánsok lakta területre vezető utakat, miután a két negyed lakosai összecsaptak.
Nyitókép: MTI/AP/Peter Morrison

Szakértő az északír zavargásokról: egyik oldal sem ma született bárány

Zavargások törtek ki Észak-Írországban: a London-párti protestánsok ugyanis attól tartanak, hogy a brexit következtében a terület elszakadhat a brit királyságtól. Magyarics Tamás, az ELTE tanára szerint, ha nem születik megállapodás, akár a fegyveres összecsapások is kiújulhatnak.

Magyarics Tamás magyarázata szerint az ügy hátterében a brexit miatt ismét kiéleződött kérdés, vagyis Észak-Írország (majdani) hovatartozása áll. Az utóbbi idők zavargásaival hírbe hozott, a többséget képviselő északír lojalisták ugyanis azt a következtetést vonták le a megállapodás protokolláris részéből, amely egyfajta vámhatárt állapított meg az Ír-tengeren, hogy az akár egy első lépés lehet ahhoz, hogy Észak-Írország és Írország egyesüljön, amit az unionisták szeretnének megakadályozni úgynevezett paramilitáris erők bevonásával.

Ugyanakkor a másik oldal sem teljesen ártatlan a kérdésben, jegyezte meg az ELTE tanára, utalva egy tavaly júniusi eseményre, nevezetesen az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) volt hírszerzési főnökének, Bobby Storey temetésére, amely igencsak erős politikai színezetet kapott azzal, hogy azon az északír törvényhozás második embere, Michelle O'Neill is képviseltette magát, mint a legnagyobb britellenes katolikus párt, a Sinn Féin alelnöke. Nem beszélve arról a több ezer emberről, akik a Covid-szabályokat megszegve rótták le kegyeletüket a ceremónián. Tehát mindkét oldal tesz azért, hogy a kérdést napirenden tartsa, függetlenül a brexittől – foglalta össze Magyarics Tamás.

A szakértő arra is kitért, a korábbról ismert zavargások jellemzően nem a lojalisták-unionisták számlájára voltak írhatók, sokkalta inkább a katolikus republikánusok, köztársaságpártiak és az Észak-Írország Írországhoz való csatlakozását szorgalmazó erőkére. Így például 1972-ben a „véres vasárnap”, amelynek kiindulópontjául ugyancsak az a Londonderry Bogside kerület szolgált, mint a mostani incidensben is. Magyarics Tamás kiemelte azonban: jelenleg természetesen nincs arról még szó, hogy fegyverekkel estek volna egymásnak az emberek, legfeljebb kövekkel, petárdákkal.

Megnyugvást vélhetően az jelenthetne, ha Dublinnak, Londonnak és Belfastnak sikerülne valamiféle közös megoldást találni a már említett brexit protokoll részéből adódó konfliktus rendezésére, azzal együtt, hogy az északír határ nyitva maradjon – tette hozzá az egyetemi tanár –, azonban az írek által javasolt tárgyalássorozattól az Egyesült Királyság egyelőre elzárkózott, „féltve őrizve azt az elvet, hogy az északír kérdés brit belügy”, ezért nagyon nehéz megjósolni, hogy mi is fog történni, de az erőszak mindkét oldal irányából benne van a levegőben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Amerika megtámadta Iránt - Így reagál az olaj, a tőzsdék és a forint

Amerika megtámadta Iránt - Így reagál az olaj, a tőzsdék és a forint

Hétvégén az Egyesült Államok belépett az iráni-izraeli konfliktusba, Izrael oldalán. Válaszul az amerikai támadásra Irán már azt mérlegeli, hogy lezárja a világgazdaság szempontjából kulcsfontosságúnak számító Hormuzi-szorost. Az eseménysorozat kezdetben nagy hullámokat vetett a piacokon: vasárnap beszakadtak a kriptók, az előzetes piaci adatok pedig nagy emelkedést vetítettek előre az olaj piacán. A tőzsdéken 1-2 százalék körüli esésre volt kilátás, hétfő reggelre azonban sokat javult a hangulat, sőt, délelőtt már a korábbi esésből stagnálásig jöttek vissza az európai piacok, délutánra viszont újabb kör jött lefelé. A befektetők úgy értékelik, hogy kontrollált marad a helyzet, ennek hatására pedig nincs ok a pánikra.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 23. 13:40
×
×
×
×