Gyévai Zoltán ismertetése szerint az európai vakcinútlevél ügye jelenleg ott tart, hogy az Európai Bizottság mintegy két héttel ezelőtt letette javaslatát, ennek értelmében digitális oltási igazolványt vezetnének be unió-szerte. Ezeket elsősorban egészségügyi célokra hasznosítanák, azonban hosszabb távon, legkorábban a nyártól, az utazásokban is szerepet játszhatnának.
Az igazolvány várhatóan tartalmazni fogja elsőként, hogy az illető rendelkezik-e oltással, vagy sem. Ha igen, akkor mikor oltották be és milyen fajta vakcinával. Valamint azt is, hogy amennyiben nincs oltása, akkor mikor volt utoljára koronavírus-tesztje, milyen eredménnyel, és volt-e beteg.
Az EB azt is rögzítette, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott vakcinák esetében a tagállamoknak nem lenne választási lehetőségük, „akit ezekkel oltottak be, utazhat szabadon, ha eljön az ideje”. A lehetőség az orosz és kínai oltások esetében is nyitva állna, ennek eldöntését viszont már a tagországokra bízná a testület. Magyarán, döntsenek maguk az államok, fogadnak-e ilyen vakcinával beoltott turistákat.
Ám mindez egyelőre csak javaslat, amiből sok van -
jelentősége annak lesz, ha majd az Európai Tanács létrehozza az álláspontját.
Gyévai Zoltán szerint a jelenlegi magyar vakcinaigazolvány Magyarországra, illetve azokra az országokra vonatkozik, amelyek kétoldalúan elfogadják azt. De ha létrejön az uniós igazolvány, vélhetően az lesz majd érvényes magyarországon is.
A rendszer működtetéséhez természetesen létre kell hozni egy uniós digitális platformot, hogy az információk mindenhová eljussanak. Hogy ha például az ember Spanyolországba utazik, a helyi hatóságok ellenőrizni tudják a vackinációját. Ennek a kritériumnak viszont a jelenlegi magyar kártya nem biztos, hogy megfelel (mert nem tartalmazza az oltás típusát), tette hozzá az EU-Monitor főszerkesztője. Úgy vélte, a rendszernek csak úgy van értelme, ha nem 27 különféle kártya van, hanem ha egységes uniós vakcinaútlevél lesz az utazások tekintetében, máskülönben káoszba fulladhat az egész.