eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Lakat a biztonsági kerítésen, amellyel az utakat zárták le a washingtoni Capitolium környékén 2021. január 16-án. Joe Biden megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatási ünnepségének zavartalansága érdekében fokozott biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, valamint legalább 20 ezer nemzeti gárdista biztosítja az eseményt, miután január 6-án Donald Trump hivatalából távozó elnök támogatói erőszakkal behatoltak a Capitoliumba.
Nyitókép: Justin Lane

Kis-Benedek József: szükség van a példa nélküli biztonsági intézkedésekre a Biden-beiktatáson

Rendkívüli biztonsági intézkedésekkel készülnek Washingtonban Joe Biden megválasztott elnök szerdai beiktatási ceremóniájára, hasonló készültségre eddig nem volt példa. Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő szerint a Capitolium ostroma után nem túlzók ezek az intézkedések.

Senki sem engedheti meg magának az Egyesült Államokban, hogy azokat a tapasztalatokat, amelyekre a közelmúltban történtek idején tehetek szert, ne használja fel az elnök beiktatása során. Előre jelezte már 16 szélsőséges csoport, hogy részt vesz az eseményeken, de azt nem tudni, hogy milyen tevékenységet folytatnak majd. Az biztos, hogy szándékukban áll a rend megzavarása, esetleg olyan eszközök használata, amelyek nem megengedettek – mondta az InfoRádióban Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes egyetemi tanára úgy fogalmazott, jól megszervezett az elnöki beiktatás, a titkosszolgálat a felelőse. Nemcsak az a dolga, hogy az elnök és családja, illetve a volt elnökök védelmét megszervezze, hanem egyfajta koordinációs központot képezve az összes bevethető erőt is irányítja.

"Hat napja folyamatos a készenlét, több mint tízezer nemzeti gárdista van a helyszínen. Több ezer rendőr és biztonsági ember van szolgálatban, és még 3-4 ezer ember áll készenlétben Washington közelében, ha szükség van rá" – mondta a szakértő, és hozzátette, az összes szolgálat gyűjti az információkat, a rendvédelmi egységek pedig szükség esetén beavatkoznak.

A hírszerzés értesült arról, hogy támadást készíthetnek elő, ezért figyelik a mozgásokat, s mivel beígérték azt is, hogy különböző államokban lesznek tüntetések, az FBI mind az ötven államban készenlétben áll.

Az FBI szerint belső incidens is előfordulhat, de Kis-Benedek József szerint annak kicsi a valószínűsége, hogy az elnök közvetlen közeléből érkezzen támadás. Arra viszont fel kell készülni, hogy a tüntetők között sok korábbi katona van, és lehetnek náluk akár fegyverek is.

"A szervezők azt mondták, hogy a stratégia nem a védekezés lesz, hanem a támadás. Ez azt jelenti, ha agresszíven lépnek fel a rendbontók, akkor ellenük is agresszíven fognak fellépni a hatóságok" – mondta a nemzetbiztonsági szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×