eur:
402.03
usd:
370.86
bux:
90428.63
2025. március 31. hétfő Árpád
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Tanács brüsszeli épületében tart tájékoztatón 2020. március 16-án, a G7 országok vezetőivel folytatott videómegbeszélés után. Von der Leyen közölte: a bizottság harminc napos beutazási korlátozásra szólítja fel az európai uniós tagállamok vezetőit a koronavírus-járvány terjedésének megfékezésére.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Megszüntetné az oltóanyagért való versengést az Európai Bizottság

Az Európai Unió készen áll a koronavírus elleni oltóanyagok közös beszerzésére, és ennek köszönhetően a védőoltás nagyobb valószínűséggel juthat majd el mindenkihez a megfelelő mennyiségben és áron, elkerülve a tagállamok közötti ártalmas versengést - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke szerdai videoüzenetében, néhány részletet elárulva a rendszer működéséről.

Ursula Von der Leyen azt mondta, hogy az Európai Uniónak sikerült időben reagálnia arra a példátlan kihívásra, amelyet a koronavírus-járvány jelentett gazdasági és közegészségügyi szempontból a kontinensen. A leghatékonyabb választ azonban csak a járvány elleni védőoltás adhatja - nyomatékosította.

Von der Leyen szerint "eljött a tudomány és a szolidaritás pillanata, amikor együttesen kell bevetni az erőforrásokat, hogy mindenki védelemben részesüljön, függetlenül attól, hogy hol él". "Európa nem sziget, gazdaságaink szorosan kapcsolódnak a globális gazdasághoz, így csak úgy tudunk újra megerősödni, ha a világgazdaság is újra erőre kap" - fogalmazott.

Felturbóznák a gyártást

Az Európai Bizottság javaslatának a lényege, hogy a testület koronavírus elleni, "hatékonynak tűnő", tesztelési fázisban lévő oltóanyagokat vásárol előzetesen gyógyszeripari vállalatoktól, amit az unió vészhelyzeti, 2,4 milliárd eurós költségvetéséből finanszíroznának. A bizottság a nyílt közbeszerzési pályázatokon kiválasztott gyártóknak a költségek jelentős részét előre kifizetné, azzal a megkötéssel, hogy a gyártó biztosítja a megfelelő mennyiséget, amint az oltóanyag rendelkezésre áll.

Mivel a vakcinák kifejlesztése összetett és hosszú folyamat, a szerdán bejelentett terv támogatni fogja a munka meggyorsításra irányuló erőfeszítéseket, hogy az oltóanyagok 12-18 hónapon belül rendelkezésre álljanak. A terv részeként a bizottság javasolja a géntechnológiával módosított organizmusokat tartalmazó oltások kidolgozására vonatkozó szabályozási követelmények ideiglenes enyhítését is. A EU-tagállamok egészségügyi miniszterei pénteki tanácskozásukon túlnyomórészt támogatták az uniós testület javaslatát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.

Salát Gergely: kifulladt az eddigi kínai növekedési modell, váltásra van szükség

Belső gazdasági problémákkal küzd Kína, paradigmaváltásra van szükség, ami a híresen nagy megtakarításokkal rendelkező lakosságot is komolyan érinti – erről beszélt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádióban. Salát Gergely elmondta: a kínai vállalatok a bizonytalanságok ellenére hosszú távra terveznek Magyarországon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×