eur:
392.12
usd:
366.41
bux:
67039.3
2024. április 26. péntek Ervin
Az Európai Bizottság elnöki posztjára pályázó Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője sajtótájékoztatót tart az európai parlamenti pártcsalád alelnökeit megválasztó brüsszeli ülést követően 2019. június 5-én.
Nyitókép: Stephanie Lecocq

Rombolást lát Weber, de nem adja fel

Manfred Weber továbbra is fenntartja, hogy az európai parlamenti (EP-) választás eredménye alapján neki mint az Európai Néppárt (EPP) csúcsjelöltjének kell megkapnia az Európai Bizottság (EB) elnöki tisztségét, a politikus erről egy vendégkommentárban írt a Die Welt című konzervatív német lapban.

Manfred Weber írásában az EP képviselőihez fordult, ösztönözve őket arra, hogy álljanak ki az úgynevezett csúcsjelölti elv mellett, amely szerint a parlamentben annak a pártcsaládnak az EP-kampányban indított csúcsjelöltjét kell megválasztani EB-elnöknek, amely a legtöbb szavazatot gyűjtötte az EP-választáson.

Kiemelte, hogy

az EP-választás óta a "romboló", valaminek a megakadályozására törekvő erők érvényesülnek, és nyoma sincs a "konstruktív megközelítéseknek és javaslatoknak",

amelyek elfogadhatóak lehetnének az EP-nek.

Az uniós tagországi állam-, illetve kormányfőket összefogó Európai Tanács egyes tagjai "egyszerűen le akarják söpörni az asztalról" a csúcsjelölti elvet, aminek következtében "lényegtelenné válna a választási eredmény, és egyszer csak semmi szerepe nem lenne annak, hogy masszívan emelkedett a választási részvételi arány".

Ezzel a háttérbe szorulna az átláthatóság és a demokrácia, és ismét a "hátsó szobákban", a nyilvánosság elől elzárkózva hozott döntések határoznák meg az EU folyamatait, ami csalódottságot okozna a választók körében, súlyos károkat okozna az "európai demokráciának" és az egész EU-nak. Mindez a radikálisok malmára hajtaná a vizet, és így "győztessé válnának az EP-választás vesztesei" - fejtette ki Manfred Weber.

Mint írta,

a májusban tartott EP-választás eredményének három üzenete van,

először is az, hogy az EPP alkotja "messze a legerősebb frakciót", és a tagállamok több mint felében az első számú erő, ez pedig "feladat és legitimáció pártcsaládomnak és nekem mint jelöltnek az EB-elnökségre".

A második üzenet az, hogy az európaiak nagy többsége elutasítja a jobboldali és baloldali radikálisokat, a harmadik pedig az, hogy a választók körében erőteljes a vágyakozás egy jobb, polgárközelibb és hatékonyabb EU felé mutató változásra - írta Manfred Weber.

Kifejtette, hogy a csúcsjelölti elv ugyan "biztosan nem tökéletes, de messze az eddigi legjobb ötlet az EU demokratizálására", Európának pedig csak akkor lehet "jó jövője", ha sikerül demokratikusabbá tenni. A folyamat kudarca komoly fenyegetést jelenthet az egész EU-ra, hiszen az emberek bele akarnak szólni az ügyekbe, és részt akarnak venni alakításukban, és "nem fogadják már el, ha a nyilvánosságon kívül és a részvételük nélkül hoznak meg döntéseket - húzta alá a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×