eur:
393.91
usd:
369.52
bux:
65718.24
2024. április 23. kedd Béla
Párizs, 2018. március 16.Emmanuel Macron francia elnök fogadja Angela Merkel német kancellárt a párizsi államfői rezidencia, az Elysée-palota kapujában 2018. március 16-án. Új kormányának megalakulása óta ez Merkel első külföldi utazása. (MTI/EPA/Etienne Laurent)
Nyitókép: ETIENNE LAURENT

Merkel nyolc hónapos késéssel válaszolt Macronnak

Az Európai Unió reformjáról szóló párbeszéd részeként lehet értelmezni a német kancellár vasárnapi nyilatkozatát – vélekedett Feledy Botond külpolitikai elemző az InfoRádiónak nyilatkozva.

Nagyjából nyolchónapos késéssel reagált Angela Merkel német kancellár a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban vasárnap közölt interjúval a francia elnöknek, Emmanuel Macronnak a párizsi Sorbonne Egyetemen elmondott beszédére – fogalmazott Feledy Botond külpolitikai elemző.

„Ebben a beszédben Macron nagyjából nyolc olyan prioritást nevezett meg, amiről azóta is folyik a vita, és ezeknek a nagy részére tulajdonképpen válaszolt Merkel. Azt lehet mondani, hogy sokkal inkább egy párbeszéd zajlik a két vezető között” - fejtette ki.

Angela Merkel úgy látta, hogy átalakításra szorul az Európai Unió döntéshozatali szerkezete. A kancellár a közös uniós külpolitika hatékonyságának növelésére az ENSZ Biztonsági Tanácsának mintájára uniós biztonsági tanács felállítását, az Európai Bizottság létszámának csökkentését, az európai parlamenti választásokra pedig transznacionális választási listák bevezetését szorgalmazta.

Feledy Botond úgy látta, hogy a német kancellár és a francia elnök között a legélesebb kérdés továbbra is az eurózóna struktúrája és a költés szerkezete.

„Az, hogy

hogyan lehet transzferuniót csinálni párizsi szempontból és hogyan lehet korrekt költségvetéseket előkészíteni német szempontból”

- tette hozzá.

A menekültpolitikáról szólva Angela Merkel nem látta biztosnak, hogy a tagországok vezetőinek sikerül megállapodniuk az Európai Unió új menekültpolitikájáról a június végén esedékes következő uniós csúcstalálkozóig. Mint mondta: az EU külső határának biztosítása, a közös menekültpolitika és a küzdelem a menekülésre kényszerítő okok felszámolásáért mind-mind létfontosságú ügy. A kancellár által felvázolt – részint egy közös európai menekültügyi hatóság felállításával együtt járó - új rendszerhez, úgy látta, "több szolidaritás" szükséges, minden tagállamnak hozzá kell járulnia a működtetéséhez.

Matteo Salvini, nemrég hivatalba lépett olasz belügyminiszter nem sokkal később kijelentette, hogy "Merkelnek a szavakról át kell térnie a tettekre". Az olasz politikus újra akarja tárgyalni az európai migrációs dossziét, mivel – mint mondta – eddig Németország és Franciaország megakadályozta, hogy Olaszország saját nemzeti érdekeit védje. A tárcavezető azt is bejelentette, hogy ma, az EU belügyminiszteri csúcstalálkozóján Olaszország nemet mond a menedékkérelmeket szabályozó dublini egyezmény reformjára és az EU tervezte új menedékpolitikára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.23. kedd, 18:00
Sz. Bíró Zoltán
történész, Oroszország-szakértő
Amerikai katonák mehetnek Ukrajnába, Oroszország atomháborúval fenyegetőzik - Híreink az ukrajnai frontvonalakról kedden

Amerikai katonák mehetnek Ukrajnába, Oroszország atomháborúval fenyegetőzik - Híreink az ukrajnai frontvonalakról kedden

Telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Joe Biden amerikai elnök a készülő, 61 milliárd dolláros amerikai fegyvertámogatási csomagról. Az amerikai kormány mérlegeli annak lehetőségét, hogy katonákat küldjenek Ukrajnába, tanácsadói szerepkörben. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy konferencián azt mondta: megugrott a közvetlen összecsapás lehetősége Oroszország és a Nyugat közt, amely atomháborúhoz is vezethet. Közben az orosz haderő növeli a nyomást Csasziv Jaron, illetve az Avgyijivkától keletra található védvonalakon. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×