eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre

Iain Lindsay: erős érvek szólnak az EU-ban maradás mellett

Az Európai Uniónak folyamatos reformokra van szüksége ahhoz, hogy versenyképes maradjon és alkalmazkodni tudjon a gyors változásokhoz - mondta az InfoRádiónak a Budapesten akkreditált brit nagykövet. Iain Lindsay beszélt arról is, erős és gazdaságilag alátámasztott érvek szólnak amellett, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja maradjon.

Nem zárulhat le június 23-án a brit tagságról tartandó népszavazással az unió reformja – mondta Iain Lindsay, az Egyesült Királyság új budapesti nagykövete az Inforádiónak.

„Egy nagyon gyorsan változó világban élünk, a közösségnek folyamatosan alkalmazkodnia kell az új körülményekhez, kihívásokhoz, ha erős nemzetközi szövetség akar maradni, és ha azt akarja, hogy ebből az európai polgárok profitáljanak” - mondta a nagykövetséget március vége óta vezető brit diplomata, hozzátéve, fontos az is, hogy a 28-ak vezetői meghallgassák az európai polgárok véleményét is a közösség ügyeiről, ezért tartja különösen fontosnak a nyári brit népszavazást.

„Jelentősnek, versenyképesnek maradni csak reformokkal lehet a világban, illetve a kontinensen belül, saját polgáraink számára is. A versenyképesség szempontjából kulcskérdés a változásra való képesség” - tette hozzá Iain Lindsay, jelezve, a múlt évi események egyértelműen megmutatták, hogy a közösségnek szüksége van a döntéshozatali rendszer tökéletesítésére, a válaszadási képesség fejlesztésére. Azt, hogy a közösség az előző évi problémák és viták ellenére működőképes maradt, két nagyon fontos döntés mutatja: az egyik az év elején a brit reformjavaslatokról született Európai Tanácsi megállapodás, a másik pedig a migrációs hullám kérdésében megkötött uniós török egyezség volt. A június 23-ai népszavazás pénteken indult hivatalos kampányával kapcsolatban azt mondta, a kormányzat folyamatosan azt kommunikálja, az uniós tagság növeli az Egyesült Királyság erejét, biztonságát és gazdaságát.

„Nagyon jó és erős érvek szólnak amellett, hogy miért előnyös számunkra, ha az Európai Unióban maradnunk” - mondta a Budapesten akkreditált nagykövet, hozzátéve, bár a kampány nem csak a racionalitásokról, hanem érzelmi kérdésekről is szól, eddig sem a kilépéspártiak, sem független szakértők nem tudtak olyan elemzést bemutatni, amely szerint az Egyesült Királyság számára pozitív hatással járna a közösség elhagyása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×