Magyarország és Szerbia készen áll egy új kőolajvezeték megépítésére, amely mindkét ország energiabiztonságát javítani fogja – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Belgrádban. A tárcavezető tájékoztatása szerint elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, amely alapján Magyarországon 180, Szerbiában pedig 120 kilométernyi vezetéket építenek ki. A tervek szerint idehaza a Százhalombatta–Algyő–Röszke nyomvonalon valósul meg a beruházás, kiegészülve egy nemzetközi mérőállomással, amelyet Algyőnél hoznának létre.
Szijjártó Péter hozzátette: a magyar oldalon három év alatt készül el a kőolajvezeték, az összköltség 320 millió euró lehet. A miniszter arról is beszélt, hogy a vezeték kapacitása nagyjából ötmillió tonna lesz évente, amely így ki tudja majd szolgálni a szerbiai finomítói kapacitásokat is.
A Századvég energia- és klímapolitikai üzletágvezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy az új olajvezeték építésével Magyarország hasonló úton indul el, mint tizenöt évvel ezelőtt a földgázpiacon. Hortay Olivér emlékeztetett, hogy Magyarországra jelenleg két fő útvonalon érkezik olaj: az egyik az Oroszországból Ukrajnán át haladó Barátság-kőolajvezeték, a másik pedig a Horvátország irányából érkező Adria-vezeték.
A szakértő megjegyezte: a Magyarország és Szerbia közötti új kőolajvezeték az Adria-vezeték rendelkezésre álló kapacitásának valamivel kevesebb, mint a fele, a tervezett beruházással pedig várhatóan elindulhat a kőolajexport Magyarországról Szerbia irányába.
Ezzel Magyarország már nemcsak vásárlóként, hanem tranzitországként is megjelenhet az olajpiacon.
Hortay Olivér kiemelte: a tranzit után díjat lehet felszámolni, ami bevételt hozhat az ország gazdaságának, de geopolitikailag is jelentős szereplővé léphet elő Magyarország ezzel a fontos beruházással.
Szijjártó Péter Belgrádban arról is beszélt, hogy jól halad annak a beruházásnak az előkészítése is, amellyel 2028-ra megduplázzák a Magyarország és Szerbia közötti villamosenergia-átmenet kapacitását.