eur:
408.78
usd:
398.6
bux:
84800.73
2025. február 3. hétfő Balázs
Nyitókép: Unsplash.com

Januártól nem lesz orosz gáz? Moldova lépett

Hatvannapos szükségállapot bevezetéséről határozott péntek hajnalban a moldovai parlament, mert arra számítanak, hogy január 1-jétől leállnak az Ukrajnán keresztül Oroszországból érkező gázszállítmányok.

A december 16-tól hatályos szükségállapot bevezetése lehetővé teszi, hogy a moldovai kormány gyors lépéseket tudjon tenni, és mérsékelje az energiaexportot.

Moldovába Ukrajnán keresztül érkezik földgáz Oroszországból, Kijev azonban jelezte: nem hosszabbítja meg a Gazprom orosz energiavállalattal kötött tranzitszerződést, amely december 31-én lejár.

Dorin Recean moldovai kormányfő azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz elnök „meg akarja fosztani a Dnyeszteren túli területet a gáz- és áramellátástól, így akarja túszul ejteni az ott élőket és destabilizálni az egész országot”. A parlament döntésével véget akar vetni Moszkva „zsarolásának” – tette hozzá a miniszterelnök.

A moldovai kormány közleményében hangsúlyozta: humanitárius válsághoz és a moldovai villamosenergia-szektor megrendüléséhez vezethet, ha leállnak a Dnyeszteren túli területre érkező gázszállítmányok.

Moldova évente mintegy 2 milliárd köbméter földgázt importál Oroszországtól, a szállítmány – egy 2022-es megállapodás óta – teljes egészében a Dnyeszteren túli területre érkezik, ahol egy létfontosságú erőmű működik, amely Moldova áramellátásnak nagy részét fedezi. A hivatalosan Moldovához tartozó szakadár terület már kedden gazdasági szükségállapotot hirdetett az orosz gáztranzit bizonytalanná válása miatt.

Dorin Recean azt mondta, az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz ügye valójában „álprobléma”, mert vannak más lehetséges szállítási útvonalak is: például érkezhet az orosz gáz a Török Áramlat gázvezetéken keresztül Törökországba, majd onnan Bulgárián és Románián át Moldovába.

A szállítmányok mennyisége azonban kérdéses lehet, mert a Gazprom az alternatív szállítási útvonalak használatának feltételéül szabta, hogy Moldova egyenlítse ki korábbi gázszállítmányokra vonatkozó – orosz számítások szerint több mint 700 millió dolláros – tartozását.

Címlapról ajánljuk
A víruskutató elmondta, jelent-e veszélyt az emberekre a kiskérődzők pestise

A víruskutató elmondta, jelent-e veszélyt az emberekre a kiskérődzők pestise

Magyarországon eddig sosem fordult elő a vírus, amely rendkívül ragályos, és most Zala vármegyében mutatták ki. Az országos főállatorvos azt mondta az InfoRádióban, hogy mivel nem gyógykezelhető az állatállomány, mindenképpen felszámolásra van szükség. Rusvai Miklós szerint gidák, bárányok bizonyos fajtáinál akár százszázalékos elhullást is okozhat ez a betegség.

Rajnai Gergely: a nemzetközi együttműködés háttérbe szorul az amerikai befolyásnöveléssel szemben

Szombaton Donald Trump amerikai elnök három országra vetett ki extra vámot: a kanadai és a mexikói árukra 25, a kínai árukra 10 százalékot. Az érintett országok válasza is megérkezett hétvégén. Ennek hátteréről kérdezte az InfoRádió Rajnai Gergelyt, a Méltányosság Politikaelemző Központ vezető elemzőjét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.03. hétfő, 18:00
Szabó Balázs
a HOLD Alapkezelő vezérigazgatója
Elindult a vámháború - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Elindult a vámháború - Mutatjuk a piaci reakciókat!

Egyre nagyobb esést láthatunk az európai tőzsdéken, nem ok nélkül: kedden élesednek a Donald Trump által hétvégén bejelentett vámintézkedések, de emellett például az Európai Unióval szemben kilátásba helyezett szankciók is korbácsolják a kedélyeket. A devizapiacon is megjöttek a markáns reakciók, szárnyal ugyanis a dollár, miközben szenved az euró és a forint is, a kriptodevizák piacán nagy ütést láthatunk és az ázsiai tőzsdéken is masszív mínuszok voltak a vezető indexeknél.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×