eur:
404.94
usd:
375.5
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
10000 forint banknote stack with small metal money. as a background (Hungarian forint). King St. Stephen. Europe Hungary.
Nyitókép: Jozsef Zoltan Varga/Getty Images

Szakértő: a gyenge forint újra felhajtja az inflációt, és rontja a növekedési kilátásokat

Az elmúlt napokban tartósan a 400 forintos szint felett ragadt be a forint euróval szemben jegyzett árfolyama. Ez a szint az exportáló vállalatok kivételével a gazdaság egyik szereplőjének sem kedvez és összességében is kedvezőtlen hatással van a magyar gazdaság egészének teljesítményére – mondta az InfoRádióban Hornyák József, a Portfolio elemzője.

Az elmúlt napokban tartósan a 400 forintos szint felett ragadt be a forint euróval szemben jegyzett árfolyama, és egyelőre nem látszik, hogy ez tartósan magas vagy ideiglenes szint – mondta Hornyák József, a Portfolio elemzője. A biztos nyertesek közé az exportáló vállalatokat sorolta, amelyeknek ez extra bevételt hozhat, ami azért is kedvező, mert egyébként a kereslet igencsak gyenge, nemcsak Magyarországon, hanem az egész Európai Unióban.

„A forint árfolyamának a gyengülése az egyik oldalról kedvező, a másik oldalon viszont negatív, a lakosság például ebből nem tud profitálni, sőt, vannak olyan termékek, amelyek árában a forint esése szinte azonnal meglátszik. Ilyenek az üzemanyagok” – mondta a szakértő, és hozzátette, az üzemanyagok áremelkedésének azonnali inflációs hatása van, de ha tartósan a 400 forintos árfolyam stabilizálódik, akkor egyre több termék és szolgáltatás árában jelenhet meg, hiszen a bevásárló kosárban még mindig jelentős hányadot tesznek ki a külföldről behozott áruk, alapanyagok.

„A forintnak a gyengülése árfelhajtó hatással bír, ezért a gazdaság egészére nézve inkább negatív hatása van” – értékelt Hornyák József. Az egyik negatív hatás, hogy a külföldi devizában fennálló államadósság szempontjából sem kedvező a gyenge forint, és árt a magyar gazdaság kilábalásával kapcsolatos kilátásoknak is. A forint gyengülése inflációs hatással bír, ezért a Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentési lehetőségét csökkenti, mert a jegybanknak a döntéskor nemcsak a forint–euró árfolyamot kell néznie, hanem azt is, hogy az inflációt mennyire emelte meg a gyengülés.

„Az árfolyamszint óvatosabb viselkedésre ösztönözheti a jegybankot, ez pedig azt jelenti, hogy a kamatok lassabban mérséklődnek, így a hitelezés is lassabban indulhat be, ami pedig a magyar gazdaság növekedésére visszahat” – magyarázta az elemző.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×