Infostart.hu
eur:
382.04
usd:
328.09
bux:
109009.72
2025. december 5. péntek Vilma
Pálinkát kóstol egy résztvevő a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban megrendezett Szent Miklós Pálinka Ünnepen 2013. december 5-én. A Brill Pálinkaház birskörtepárlata lett 2013-ban Magyarország Legjobb Pálinkája.
Nyitókép: MTI Fotó: Kovács Tamás

Pálinkasikert ért el Magyarország az Európai Bizottságnál

Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy a Borzag pálinka elnevezés új oltalom alatt álló földrajzi jelzésként (OFJ) felkerülhet a védett szeszesital-termékek uniós listájára - tájékoztatott a brüsszeli testület.

A Borzag pálinka alapanyaga a Nógrád vármegye területéről származó vadon termő földi bodza (gyalogbodza) vagy más néven borzag csonthéjas terméséből készült gyümölcspárlat.

Nógrád vármegyében a Borzag pálinka készítése évszázados múltra tekint vissza. A hagyományokra tekintettel a vármegyében szinte minden kereskedelmi szeszfőzde készít borzagból pálinkát. A növényt is csak arrafelé hívják borzagnak, máshol gyalogbodza a neve. A főzetet édes aromás jegyek, fűszeres íz jellemzik.

A Borzag pálinka elnevezés az uniós bizottsági döntéssel felkerült a már védett 260 szeszesital-terméket rögzítő, eAmbrosia adatbázisban elérhető uniós listára.

Az Európai Unióban nyilvántartásba vett és oltalom alatt álló mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek, borok és szeszes italok földrajzi jelzéseit rögzítő eAmbrosia nevű adatbázisban jelenleg 3843, oltalom alatt álló eredetmegjelölésű termék található. Jelenleg 107 magyar élelmiszeripari termék elnevezése védett az Európai Unió területén.

Az oltalom alatt álló eredetmegjelölés azoknak a termékeknek a nevét védi, amelyek egy konkrét régióból származnak, illetve amelyeket egyedülálló, hagyományos módszerrel állítanak elő.

Címlapról ajánljuk
Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Az Országos Kereskedelmi Szövetség álláspontja szerint még egy erős karácsonyi roham sem fogja egyenesbe hozni a kiskereskedelmi forgalom éves alakulását. Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára szerint az árrésstopnak nincs jelentős hatása az élelmiszer-kereskedelem növekedésére, miközben az intézkedés jelentős károkat okoz az üzletláncoknak.

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta: ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×