eur:
411.28
usd:
393.1
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Autós tankol a Mol gyáli töltőállomásán 2020. január 1-jén. A kormány döntése értelmében január 1-jétől emelkedik a biológiai eredetű összetevők bekeverendő aránya az üzemanyagokban, az intézkedéssel Magyarország is csatlakozik a környezetbarát E10-es üzemanyagot használó államokhoz. A régi típusú autót használóknak célszerű ellenőrizni, hogy lehet-e kocsijukba az új üzemanyagból tankolni.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

A járvány már egyre kevésbé érezteti hatását a benzinkutakon

Az üzemanyag iránti kiskereskedelmi kereslet a korábbi mínusz 30-40 százalék után a nyáron eddig csak 10-15 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Eközben szépen emelkedik az étel- és italértékesítés is a kutakon - ismerteti a Világgazdaság.

Míg március-áprilisban az előző év hasonló időszakához képest a kereslet 30-40 százalékkal esett vissza az üzemanyag-kiskereskedelemben, addig júniusban már csak 10-15 százalék körüli mértékben - közölte a Világgazdasággal a Mol. Az OMV is arról számolt be, hogy eddig emelkedést hozott a nyár, de a belső turizmus élénkítő hatását jelentősen rontja az idegenforgalom és a tranzitforgalom csökkenése. A Shell szerint a korlátozások lazítása óta megfigyelhető, hogy egyre többen ülnek autóba, így többen is tankolnak.

A Molnál arra is felhívták a figyelmet, hogy

elkezdődött egyfajta visszarendeződés a benzin és a gázolaj árában is.

A benzinnél literenként 280 forint, a gázolajnál 310 forint volt a mélypont, mostanra azonban - a kőolaj világpiaci árának emelkedése miatt - 366 forintba kerül egy liter benzin, a gázolaj pedig átlagosan 380 forintba.

Viszonyításképp: a KSH adatai szerint márciusban 16,7, áprilisban 26,3, májusban pedig 13,8 százalékkal csökkent éves alapon az üzemanyag-kiskereskedelem.

Mindvégig zavartalanul üzemelt mind a 468 Mol töltőállomás, és a korlátozó intézkedések visszavonásának köszönhetően végül átmeneti bezárásokra sem volt szükség. Az OMV is az ellátás biztonságát tartotta elsődlegesnek, a 170 benzinkút alig több, mint 15 százalékát érintette a nyitvatartási idő változtatása, sok helyen ez csak egy-egy órát jelentett. A 189 kúttal rendelkező Shellnél is igyekeztek a működést a járványügyi helyzettel összhangban optimalizálni, a megváltozott kereslethez igazítani. A piaci szereplők szerint a pandémia alapjaiban változtatta meg a vásárlók viselkedését, döntéshozatalait, így ezekről hosszabb távú tapasztalatok alapján lehet majd tényleges eredményeket látni. Mindenesetre, amint a gazdaság ismét növekedési pályára áll, az üzemanyag-értékesítés is tovább erősödhet.

A nem üzemanyagok keresletét tekintve bizakodóbbak a láncok, többen már elérték a tavalyi szintet. Ehhez hozzájárul az is, hogy számos olyan élelmiszert és higiéniai cikket árultak, amelyekre megnövekedett kereslet mutatkozott a járvány idején - olvasható a napilapban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×