eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: PIxabay

Nyolc tagállam is megélne az unión belül elcsalt áfából

Az Európai Unió tagállamai közötti belső kereskedelem többlete - holott ilyen nem is létezhetne - az elmúlt tizenkét évben összesítve elérte 2900 milliárd eurót. Az áfacsaláson kívül nem találtak rá értelmes magyarázatot.

Vélhetően az áfacsalások magyarázzák, miért nőtt az elmúlt közel 20 évben egyre gyorsuló ütemben az unió tagállamai közötti kereskedelemből származó többlet - idézte a kieli Világgazdasági Intézet és a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet közös tanulmányát a Világgazdaság.

Az Európai Unió a belső kereskedelemben 2018-ban 307 milliárd eurós többletet hozott össze, a közösség GDP-jének nagyjából 2 százalékát, többet, mint a nyolc legkisebb uniós tagállam gazdasága együttvéve – pedig az összegnek értelemszerűen nullának kellene lennie. Ebből csak az euróövezet 126 milliárd eurót produkált.

A kutatók 1993-ra visszamenőleg vizsgálták az adatokat: azóta indult növekedésnek a belső többlet, a 2004-es bővítés után pedig nagyot nőtt.

Az elmúlt tizenkét évben a teljes közösség többlete 2900 milliárd eurós volt.

Martin Brami, az Ifo kutatója és Gabriel Felbermayr, a kieli intézet elnöke szerint a többlet jelentős részéért az áfacsalások lehetnek a felelősek. Igaz, több dologgal is igyekeztek magyarázni, de sem a mérési hibák, sem a figyelmetlenségek nem okozhatnak ekkora eltérést.

Gyakori, hogy az egyik tagállamban exportra jelentett termékek - mivel valójában el sem hagyják az országot, és ezért meg sem jelenhetnek a célország importstatisztikáiban - után megspórolják az áfát, sokszor teljes termékpályákon.

Csak 2018-ban mintegy 30 milliárd eurós bevételkiesést okozott a tagállamok költségvetéseinek, de az összeg elérheti a 60 milliárd eurót is a tanulmány szerint.

A kutatók hangsúlyozták: a globális többlet 357 milliárd eurós volt 2018-ban – tehát az összeg 86 százalékát az unió egymaga produkálja. Ez akkora összeg, amivel a döntéshozóknak is foglalkozniuk kell, ráadásul rávilágít arra, hogy az uniónak a tagállamok nem valós adatokat szolgáltatnak.

A fenti adatok tükrében pedig kifejezetten meglepő, mekkora tagállami ellenállásba ütközik az uniós adózási rendszerek összehangolása, vagy épp a közös áfaszabályozás reformja, amit egyébként már évek óta sürget az EU.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×