Júniusban az elmúlt napok viharos időjárásából számos hétvégére jutott, azok után pedig több ezrével, akár tízezres nagyságrendben is érkeztek bejelentések a biztosítókhoz. Így volt ez az elmúlt hétvége viharai után is: már több mint ötezren fordultak a biztosítókhoz, a korábbi tapasztalatok alapján a következő két hétben a bejelentések száma a húszezret is meghaladhatja, a kifizetések összege pedig elérheti a kétmilliárd forintot - közölte a Mabisz.
A mostani bejelentések elsősorban a szélvihar, a felhőszakadás, a beázás, a villámlás okozta károkra vonatkoznak, de feltűnően sok a jégverések miatti kár is.
A viharok a főváros mellett a Balaton térségében, Észak-Magyarországon és az Alföld középső részén okozták a legnagyobb károkat.
Lambert Gábor kommunikációs vezető közölte: a biztosítók azt szorgalmazzák, hogy a lehető legrövidebb idő alatt, ahogy észlejük a kárt, azonnal tegyünk bejelentést, ez bizonyos esetekben egy-két nap, de akár hetes csúszással is megtörténhet, amennyiben a tulajdonos távol tartózkodik az érintett ingatlantól.
Bár a fővárosban nagyon aktív villámesemény kísérte a viharokat, az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy
a bejelentések, kárigények mindössze harmadát teszik ki a villámok okozta káresemények,
ismertette a kommunikációs vezető.
És ezek közül is nem a közvetlen, hanem a másodlagos villámkárok okoznak több gondot, amikor a becsapódás közelében a túlfeszültség miatt sérülnek az elektromos berendezésekben, magyarázta a szakember. "Mivel egyre több háztartás, egyre nagyobb értékű elektromos berendezéssel van felszerelve, egyre inkább az ilyen típusú villámkárok megszaporodására lehet számítani" – fogalmazott, hozzátéve: az újfajta biztosítások ezekre is fedezetet nyújtanak.
Lambert Gábor végezetül megjegyezte, a biztosítók arra bátorítják az ingatlantulajdonosokat, hogy tartsák be az ilyen esetekre javasolt megelőző intézkedéseket, mindenek előtt azt, hogyha hosszabb időre elutaznak, akkor próbálják áramtalanítani a nagyobb értékű berendezéseiket.