eur:
407.92
usd:
387.83
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Nyitókép: Pexels

Piaczavaró a lakásáfa körüli bizonytalanság

Piaczavarónak nevezte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke, hogy még egy évig várhatóan nem születik döntés a kedvezményes lakásáfa esetleges meghosszabbításáról. Koji László szerint komoly bizonytalanságot eredményez, ha csak jövőre lesz döntés ebben az ügyben. A szövetség vezetője ugyanakkor arra számít, hogy az 5 százalékos áfakulcs a későbbiekben megmarad.

Főleg a nagy ingatlanfejlesztőknek okoz gondot a bizonytalanság, hiszen lakásprojektjeik átfutási ideje gyakran 2-3 év. „Nehezen tudják eldönteni az ilyen nagy fejlesztésben, lakóparki programban bent lévő vállalkozók, hogy milyen négyzetméteráron hirdessék meg a 2019. december 31-e után befejeződő építkezéseken a lakásokat” – tájékoztatott Koji László.

Jelenleg a helyzet miatt felfokozott, gyors kivitelezést igényelnek az ingatlanfejlesztők és a lakásmegrendelők – emelte ki az ÉVOSZ elnöke. Ha 27 százalékos áfa váltaná fel az eddigi kedvezményt, súlyosan visszaesne az újlakásépítések száma.

A szövetség szerint megmarad az 5 százalékos kedvezményes adó. „Azt tartanánk jónak, ha nem kellene erre az információra 2019 második félévéig várni, mert az komoly bizonytalanságban tartja a piacot” –

fogalmazott Koji László.

Az áfa kérdésében az uniós tagállamokat brüsszeli irányelvek is kötik. A felelős munkacsoport első tervezetében nagyobb mozgásteret biztosítana az országok számára abban a kérdésben, hogy hol alkalmaznak kedvezményes forgalmi adót – tette hozzá Koji László.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×