Míg a világ számos táján egyre jobb a levegő minősége a karanténintézkedések miatt, Magyarországon kettős tendencia figyelhető meg – mondta az InfoRádiónak Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.
„Például, ami a közlekedésből ered elsősorban, a nitrogén-oxidok mennyisége jelentősen csökken szerte a világon. Szintén csökken a szálló por mennyisége, különösen azokon a területeken, ahol ez részben a közlekedésből, részben pedig az iparból, erőművekből ered. Ugyanakkor azok a kibocsátási források, amelyek a háztartásokat jellemzik, elsősorban a lakossági fűtés, ami Magyarországon nagyon jellemző, vagyis az apró részecskéket kibocsátásának a döntő többségét a háztartások okozzák. Ez viszont a tapasztalataink szerint nem csökken, sőt, növekszik" – emelte ki a szakember.
Hiszen sokkal többen vannak otthon, többen fűtenek, másrészt pedig megkezdődött a tavaszi kerti hulladék égetése, ami szintén füsttel borítja be a településeket
– hívta fel a figyelmet.
Az önkormányzatok haladéktalanul hozzanak hatásos intézkedéseket a légszennyezés csökkentésére – ezt kéri a több mint 1600 TÖOSZ-tag település vezetőinek megküldött levelében a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára. Gyergyák Ferenc a levelet többek között a Levegő Munkacsoport kezdeményezésére írta. Lukács András felhívta a figyelmet, hogy a járvány terjedését is befolyásolhatja a szálló por szintjének emelkedése.
„A légszennyezés és a koronavírus egyaránt támadja a szervezetet, és ráadásul ugyanazokat a szerveket. Tehát elsősorban a légzőszerveket, illetve a szív- és keringési rendszert. Ilyen kettős nyomás alatt sokkal nehezebb megbirkóznia a szervezetnek egy esetleges vírustámadással szemben, mintha nem lenne légszennyezés. Az is bizonyított, hogy már a rövid idejű levegőszennyezés is jelentősen befolyásolja az egészségügyi állapotot. Még egy nagyon fontos tényező:
a vírusok megtapadnak a részecskéken, és ott akár több órán át is fertőzőek maradnak, valamint így nagyobb távolságokra is eljuthatnak.
Ezért is szükséges a levegőszennyezés csökkentésére” – magyarázta.
Lukács András arról is beszélt, hogy Magyarországon a szálló por magas koncentrációjáért elsősorban a lakossági fűtés, az illegális szemétégetés a felelős, és jóval kisebb arányban a közlekedés és az ipar, így a fűtési szezonban jelentősen nem fog csökkenni karantén idején sem a szálló por koncentrációja, bár ezen az időjárás, a frontbetörésekkel járó szeles idő nagyban segíthet.