eur:
409.71
usd:
389.12
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán

Megdöbbentő, mit tesznek a borral

Százhúsz üveg Bandol bort érlelnek egy ládában negyven méterre a Földközi-tenger mélyén, a Cote d'Azur partjánál, így érlelik és fokozzák az ízjegyeit.

Mindez a több száz-, sőt akár ezeréves amforák, illetve a több évtizede - egyebek mellett az Északi-tengeren - a tengerbe süllyedt pezsgőspalackok felfedezésével kezdődött - magyarázta Jérome Vincent, a délkelet-franciaországi saint-mandrier-i nemzeti búváriskola igazgatója.

A türkiz színű tengerben nyugvó roncsokon nincsenek aranypénzek, vannak viszont palackok, amelyek közül több még a második világháború idején került oda. "Megkóstolták őket és igen finomnak találták" - mondta az igazgató.

A búvárok és a bandoli termőterület borgazdaságai 2016-ban döntöttek arról, hogy megfelelő helyet keresnek, ahol egyéves érlelés céljából eltemetik a provance-i borokat. A kutatás során rábukkantak a nemzeti tengerészet védelme alatt álló területre, az aknamentesítő búvárok gyakorlóhelyére.

Borszakértők szerint a "tenger alatti érlelés" révén "nagyban javíthatók az illatok és ízjegyek és másodlagos ízjegyek szabadulnak fel - magyarázta Jérome Vincent.

Százhúsz palackot a tenger mélyén helyeztek el, többet a tengerfenékben elásva, másik 120-at pedig pincében érleltek, hogy egy év elteltével összehasonlítsák őket.

"A víz alatt, ahol már nincsen oxigén, a bor tartósítási folyamata lassúbb" - mondta el Guillaume Tari bortermelő, a Bandol AOC nevű bor eredetvédő szervezetének elnöke, akinek a borai szintén részt vettek a kísérletben.

A tenger alatti érlelésre mindenfajta bor - vörös, fehér, rosé - alkalmas.

Húsz évvel ezelőtt az atlanti-óceáni Noirmoutier-sziget partjainál sancerre-i és pouilly-i borokat érleltek több hónapig osztrigatelepeken - mondta el az 1992-ben a világ legjobb sommelier-je címmel kitüntetett Philippe Faur-Brac, aki szerint a kísérlet eredményeként kivételesen ízgazdag palackok születtek. A mély vízben a bor megőrzi a savasságát, mert nincsen fény, nincs levegő, viszonylag hűs van és a hőmérséklet állandó - magyarázta.

Gisele Marguin sommelier mester a kóstoláskor azonban megjegyezte, hogy nem kellően hangsúlyozottak a másodlagos ízjegyek. A szakértő szerint hosszabb érlelésre lenne szükség.

A tenger alatti Bandol palackok egyelőre nem kerülnek forgalomba. Hasonló kísérleteket Bretagne-ban, illetve Délnyugat-Franciaországban is végeznek, de az eredményt titokban tartják.

A tengerben való elhelyezés, illetve a palackok épségének biztosításával kapcsolatos magas költségek miatt nagyon ritkák és drágák a tengerben érlelt borok - mondta el Faur-Brac. "Sok borász emlegeti, konyakkal és rummal is akarnak hasonló kísérletet végezni, de nagyon kevés borász vállalkozott eddig rá. Jelenleg gyakorlatilag lehetetlen ilyen bort vásárolni" - tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×