Miközben Olaszországban a közép-mediterráni útvonalon csaknem duplájára nőtt a migrációs nyomás, a nyugat-balkáni folyosón 31 százalékkal csökkent. A Magyarországot érintő kedvező jelenség feltehetően annak köszönhető, hogy a kelet-mediterrán útvonalon sem torlódtak fel annyian, hogy az a nyugat-balkáni migrációs útvonalra hatással legyen - mondta Vargha Márk az InfoRádióban.
A Migrációkutató Intézet vezető elemzője szerint ahhoz, hogy a migrációs nyomás a Kelet-Balkánra helyeződjön át, több intézkedés is hatással volt, a többi között a magyar-osztrák-szerb járőrözés, illetve a fokozott határellenőrzés elrendelése Macedóniában. Ezért ma már inkább Bulgária számít belépési pontnak a migránsok számára.
Szerbia értékelése szerint továbbra is nagyon nehéz helyzetben van.
"Ide a szírek és az afgánok mellett nagy számban érkeznek illegális migránsok Marokkóból, Bangladesből és Pakisztánból is. A szerb hatóságok
tavaly tíz alkalommal tájékoztattak marokkói és afgán embercsempészcsoportok közötti fegyveres összecsapásokról, ezek többségére a szerb-magyar határ környékén működő illegális táborok közelében került sor"
− közölte Vargha Márk. Az erőteljes szerb rendőrségi fellépés nyomán azután az év végére jelentősen csökkent a magyar-szerb határon az illegális átlépési kísérletek száma. Hozzátette: Szerbiának továbbra is nagy szüksége van a magyar hatóságok segítségére, és ezt a támogatást 2024-ben is meg fogja kapni. A rendőri fellépés üzenet az embercsempészeknek, hogy válasszanak egy másik útvonalat és ne próbálkozzanak Szerbián keresztül Magyarország felé terelni ezeket a migránsokat.
A tavalyi év fontos fejleményeként értékelte a szakértő Görögország és Törökország novemberi, legmagasabb szintű találkozóját.
A két NATO-szövetséges viszonya nagyon feszült volt, ezen próbálnak most változtatni.
"Az alapokat lerakták, meglátjuk, hogy ebben az évben ez a számokban miként fog megmutatkozni. Biztató, hogy a török és a görög partiőrség között közvetlen összeköttetés létesült. Ez a reményeim szerint jó irányba fogja mozdítani az elmúlt években kialakult illegális migrációs helyzetet. A két ország ugyanis egymást vádolta azzal, hogy felelős az irreguláris migránsok Nyugat-Balkánon és Európában való megjelenéséért, illetve hogy megsérti a migránsok jogait" - mondta Vargha Márk.
Az elemző az Európai Határ és Partvédelmi Ügynökség összesítései alapján közölt Frontex-jelentésre hivatkozva kiemelte: hogy
2016 óta tavaly kísérelték meg a legtöbben szabálytalanul átlépni az Európai Unió külső határait, ami a 2022-es adathoz képest is 17 százalékos emelkedés.
Arra a kérdésre, hogy milyen hatással volt a migrációs helyzetre a külföldi embercsempészek kiengedése a hazai börtönökből, azt mondta: a számok alapján nem történt változás, köszönhetően annak, hogy az uniós határőrizeti szervek továbbra is éberek.
Kiemelt magyar ellenőrzés kezdődik
Az Országos Rendőr-főkapitányság bejelentette, hogy kedden 24 órás fokozott ellenőrzést tart a vonatokon és a pályaudvarokon. A Railpol által koordinált akció célja az illegális migráció és az ahhoz kapcsolódó jogellenes cselekmények elleni fellépés, a szolgálati kutyákat is bevetve ellenőrzik a magyar és nemzetközi személyszállító vonatokat, az utasok poggyászait és a pályaudvarokon található csomagmegőrzőket − áll az ORFK közleményében.