eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Clark Ádám úszódaru az elszállítást végző uszályra emeli a balesetben elsüllyedt Hableány turistahajó roncsát 2019. június 11-én. A Hableány május 29-én süllyedt el a Margit hídnál, miután összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval. A fedélzeten 35-en utaztak, 33 dél-koreai állampolgár és a kéttagú magyar személyzet. Hét embert sikerült kimenteni, hét dél-koreai állampolgár holttestét pedig még aznap megtalálták.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Hableány-katasztrófa: nem fizet a Viking Sigyn tulajdonosa, ezért Svájcban perlik be

Miután a Hableány-katasztrófát okozó Viking Sigyn szállodahajó üzemeltetője tárgyalni sem hajlandó a kártérítésről, a magyar hajó kapitányának családja kártérítési pert indít a svájci bíróságon a Viking AG ellen.

Gulyás Krisztián, aki a Hableány-hajóbaleset büntetőperében sértetti képviselő, svájci bíróságon perli be a Viking AG-t az katasztrófában elhunyt magyar hajóskapitány családja nevében, mivel a cég nemhogy kártérítést fizetni nem hajlandó, de még csak tárgyalni sem akar róla – értesült a Magyar Nemzet.

2019. május 29-én, 21 óra 9 perckor a 2500 tonnás Viking Sigyn előzés közben maga alá gyűrte és pillanatok alatt elsüllyesztette a mindössze 50 tonnás Hableány sétahajót. A kisebbik hajón utazók közül 24 dél-koreai felnőtt és egy gyermek, valamint a hajó kapitánya és matróza meghalt. Egy dél-koreai nő a mai napig nem került elő.

A büntetőper még folyamatban van, de a 2019. július 23-án elkészült összevont szakértői vélemény egyértelműen megállapítja, hogy a Viking Sigyn hajóvezetője nem mérte fel, hogy a rendelkezésére álló tér- és távköz nem elegendő arra, hogy az előtte haladó hajót megelőzze a Margit hídig. A baleset miatt megvádolt ukrán hajóskapitány azonban nem vállal felelősséget a történtekért, és tagadja, hogy hibát követett volna el.

„A kártérítési perben a Viking, illetve a Viking biztosítója nem érezte szükségét még annak pillanatnyilag, hogy akár csak bármilyen kárelőleget folyósítson a károsultaknak” – mondta korábban Borbély Zoltán ügyvéd, és kollégája, Gulyás Krisztián is megerősítette ezt. Mint fogalmazott, a büntetőperben, amely szorosan összefügg a kártérítési eljárással, a bíróság előtt a védelemnek az az egyetlen taktikája, hogy húzza az időt.

A hableányt üzemeltető Panoráma Deck Kft.-t képviselő ügyvéd, Sógor Zsolt szerint is 100 százalékban a Viking Sigyn kapitánya vétkezett az ügyben, ezért 100 százalékban a Viking AG üzemeltetője és biztosítója felel az okozott károkért. Az ügyvéd magyar bíróságra vitte a kártérítés ügyét, és azért is fontos a felelősség kérdésének tisztázása, mert a koreai áldozatok hozzátartozói 4,5 milliárd forintot követelnek a balesetben érintett két hajótársaságtól.

Minden Infostart-cikk a Hableány-balesetről itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×