eur:
411.19
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
munkaerő hiány
Nyitókép: kamaraonline.hu

Kedvező hírek a munkaerőpiacról

A nyilvántartott álláskeresők száma 5,5 százalékkal csökkent Magyarországon egy év alatt, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) nyilvántartásában a novemberi zárónapon 243 900 álláskereső szerepelt, több mint 14 ezerrel kevesebb, mint egy éve.

Az NFSZ honlapján közölte: novemberben a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 5,3 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 3,6 százalék. A legalacsonyabb értékekkel továbbra is Győr-Moson-Sopron megye rendelkezett.

Novemberben 37 800 álláskereső kérte nyilvántartásba vételét a kirendeltségeken, 10,3 százalékuk első alkalommal. Az új belépők száma az előző évinél 3,4 százalékkal kevesebb volt. Az álláskeresők 9,7 százaléka, 23 600 volt pályakezdő. A legtöbb pályakezdő fiatalt Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván, de Hajdú-Bihar és Somogy megyében is jelentős a regisztrált pályakezdő álláskeresők száma.

Az álláskeresők 27 százaléka, 65 900 ember tartósan, több mint egy éve keresett munkát, ez 8,7 százalékponttal jobb arány az egy évvel korábbinál.

Az év tizenegyedik hónapjában 36 700 volt a 25 év alatti és 61 600 az 55 év feletti álláskeresők száma, arányuk 15,0, illetve 25,3 százalékot tett ki.

Az NFSZ adatai szerint novemberben 134 100 álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, 47,7 százalékuk álláskeresési ellátásban, a többiek szociális jellegű támogatásban részesültek. Az álláskeresők 45,0 százaléka semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott.

A foglalkoztatók 29 200 új betölthető álláshelyet jelentettek be novemberben, ezek 54,2 százalékához igényeltek támogatást. Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma 15 800 volt, amelynek 66,6 százaléka a közfoglalkoztatáshoz tartozott.

Novemberben 113 300 álláslehetőség állt rendelkezésre, 80 800 maradt betöltetlen.

Az év tizenegyedik hónapjában 1884 munkavállaló csoportos létszámleépítését jelentették be a foglalkoztatók. Az elbocsátások a szektorok közül az általános közigazgatást, az egészségügyet, az oktatást, a kultúrát és egyéb szociális szolgáltatást, illetve a textilszálak fonását és a kötelező társadalombiztosítást, területileg pedig Budapestet, Komárom-Esztergom és Bács-Kiskun megyét érintették.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt munkanélküliségi ráta 3,7 százalékos volt a 2018. augusztus-októberi gördülő negyedévben, a 15-74 éves népességből 172 900-an voltak munka nélkül. A ráta az előző év azonos időszakához képest 0,3 százalékponttal csökkent.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×