Mérföldkőhöz ért a politikai feszültség az Egyesült Államokban azzal, hogy Donald Trump elnök nemcsak a Nemzeti Gárda 4000 katonáját, de 700 tengerészgyalogost is az utcákra vezényelt az illegális bevándorlókat begyűjtő razziák elleni tiltakozások letörésére.
Ha ez nem történt volna meg, akkor „a város most épp porig égne” – mondta az elnök, akinek döntése 134 millió dollárral terheli az államkasszát. Trump azt is elmondta, hogy mérlegeli az 1807-es, lázadás elleni törvény bevezetését – ami több lehetőséget adna neki a katonaság hazai kivezénylésére.
Trumppal nemcsak Kalifornia demokratapárti kormányzója helyezkedett szembe, hanem Los Angeles polgármestere is.
Karen Bass szerint a Nemzeti Gárda csak két szövetségi épületet véd, a rendőrök pedig sikeresen tartják vissza a rendbontókat. Előzőleg azonban a gyakran mexikói és palesztin zászlókat lengető és amerikai zászlókat égető randalírozók önvezető taxikat gyújtottak fel, rendőrkocsikat zúztak össze és fosztogatni kezdtek. Utóbbit a polgármester is elismerte és azt mondta, hogy a törvény szigorával sújtanak le. Több tüntető is azt kiabálta, hogy „ez Mexikó része volt, ellopták a földünket”, szitokáradatot zúdítottak a rendőrökre és néha kövekkel dobálták őket.
Newsom kormányzó, akit az elnök egy gúnyoros szójátékkal „New-szennynek” nevezett, bíróság elé vitte a katonai vezénylés kérdését, mert szerinte jogsértő és túlzó a döntés. Szerda este azonban egy szövetségi bíróság nem volt hajlandó azonnal blokkolni a vezénylést és csütörtökre egy későbbi meghallgatást hívott össze.
Trump szerint – aki egy katonai támaszponton szólalt fel - azonban épp ő és Los Angeles polgármestere „pénzel agitátorokat és lázadókat”. Ezt később tagadta és azt állította: úgy értette, hogy „valakik” pénzelik a lázongókat.
„Felszabadítjuk a szemétdomb Los Angeles-t, szabaddá, tisztává és biztonságossá tesszük”
– ígérte és hozzátette: bár kedveli a kormányzót, de az „súlyosan hozzá nem értő” és ezért „támogatná a letartóztatását”. Az elnök szerint a zászlóégetőket pedig egy évre kellene börtönbe zárni. Szokatlan módon a lázongásokat egy demokrata szenátor, a Pennsylvániát képviselő John Fetterman is bírálta, aki szerint „nem szólásszabadság az, amikor gyújtogatni kezdenek”.
Radikális párttársa, Alexandria Ocasio-Cortez gyorsan megbírálta azzal, hogy az egyik leginkább jogsértő intézmény Amerikában a bevándorlási hivatal, az ICE. Az ő ügynökeik által indított razziák előzték meg a rendbontásokat. Közben a Kongresszusban, első meghallgatásán, Pete Hegseth védelmi miniszter kiállt a csapatok kaliforniai vezénylése mellett és azt mondta, hogy az amerikai hadseregnek új, „harcos szellemisége” van. A „katona” kifejezés helyett többször használta a „háborús harcost”.