Infostart.hu
eur:
379.8
usd:
324.89
bux:
126534.75
2026. március 3. kedd Kornélia
III. Károly brit király integet a londoni Buckingham-palota erkélyéről a koronázási ünnepsége után, 2023. május 6-án.
Nyitókép: MTI/AP/Getty Images pool/Leon Neal

Új ciklust kezd a brit parlament - megcsörrent egy mobil

Károly brit uralkodó az új munkáspárti kormány programját felvázoló, hagyományos királyi pompa övezte beszéddel nyitotta meg a parlamentet. Egy kisebb incidens zavarta meg az uralkodót, miközben kint Gáza-párti fiatalokat vettek őrizetbe a rendőrök.

A Parlament Állami Megnyitása a brit politikai naptár nagy látványossága. A középkorból fennmaradt rítust – amely a hatalma nagy részét feladó uralkodó megmaradt jogkörét jeleníti meg – mindig élőben közvetíti a tévé.

III. Károly a szokásos módon hintón hajtott a Buckingham palotából Westminsterbe, szokásos módon szolgája, a Black Rod, a Fekete Pálca kopogott be a parlament ajtaján, miután becsapták előtte az ajtót. Pontosan oda koppintott, ahol az ajtó az évszázadok óta rámért ütésektől már elkopott. És a hagyomány részeként egy képviselőt egy ideig túszként tartottak fogva, mielőtt az uralkodó a Lordok Házában elmondta, mire is készül a kormány.

A teljes királyi díszben megjelent Károly fején ott ékeskedett a birodalmi korona és mellette ott haladt Kamilla királyné. Az alsó- és felsőház képviselői általában teljes csendben hallgatják, de

ezúttal megcsörrent egy mobiltelefon, ami a heves haragot váltott ki a hagyománytisztelők körében.

A lényegre térve: a király elmondta, milyen törvényeket kíván benyújtani a munkáspárti kormány. Ezek közé tartozik a vasúttársaságok államosítása és a beígért másfél millió otthon építését fékező bürokratikus akadályok felszámolása. Keir Starmer kabinetje továbbá azt ígéri: több rendőrt küld az utcára, és át akarja venni Rishi Sunak tervezetét arról, hogy az, aki idén 15 éves, a jövőben ne tudjon legálisan dohányárut venni. Átdolgozzák a mentális egészségről szóló törvényt, de egyelőre nem lesz tervezet a 16-17 évesek szavazati jogáról. Bár Sunak alatt a toryk készültek a mesterséges intelligencia szabályozására, a téma nem kapott figyelmet a beszédben.

Büntethetővé válnak az embercsempészek segítői – már azért is, ha csak kommunikálnak a francia partokon működő aktív embercsempészekkel vagy ha reklámozzák a szolgáltatásaikat. Viszont emlékezetes módon a Munkáspárt azonnal leállította az Ruandával kötött alku végrehajtását, hogy oda deportálják az illegálisan érkezett menedékkérőket.

A Labour-kormány további tervezett nagy intézkedése az állami energetikai cég, a GB Energy létrehozása. Azt állítja, hogy ezzel évi 300 fonttal - 140 ezer forinttal - szorítja le a háztartások energiaszámláját. Ezt úgy ígéri elérni, hogy csökkenti a földgázból előállított energia részesedését, és növeli a megújuló források arányát a mixben.

Ellentmondásos módon az új energiaügyi miniszter már a beszéd előtt letiltotta az új olajkoncessziókat az Északi-tenger brit részén – ami bírálói szerint gigantikus hiba –, és engedélyezte a földi telepítésű szélerőművek bővítését.

A BBC megjegyezte, hogy a legtöbb megújuló projektet hitelből finanszírozzák, és hogy most magasak a kamatok. A program parlamenti vitája előtt Starmer és elődje, Sunak barátságosan elbeszélgetett. Közben a rendőrök az épület előtt több, gázai tűzszünetet követelő fiatalt letartóztattak, szervezetük ugyanis előre szólt, hogy meg akarják zavarni az ülést, mert „kötelességük a békés eszközökkel való ellenállás”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Irán: mást mond Donald Trump és a hadügyminisztere, J.D. Vance alelnök pedig hallgat

Irán: mást mond Donald Trump és a hadügyminisztere, J.D. Vance alelnök pedig hallgat

Az Irán elleni katonai támadás nemcsak a Közel-Keletet rázta meg. Washingtonban sokan törésvonalakat vélnek felfedezni a kormányzaton belül. Donald Trump és alelnöke, JD Vance külön helyszínről követte az eseményeket, ami sokak szerint politikai különbségeket is jelezhet. Eközben Pete Hegseth hadügyminiszter szerint „nem rezsimváltó” háború folyik, miközben Donald Trump többször is egyértelműen kijelentette: rezsimváltást akar, és fel is szólította Irán népét, hogy „vegyék kezükbe saját sorsukat” a bombázások végeztével.
inforadio
ARÉNA
2026.03.03. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×