eur:
414.12
usd:
393.91
bux:
78983.22
2024. december 4. szerda Barbara, Borbála
Nuclear power station with steaming cooling towers and blooming canola field. Location: Lower Saxony, Germany.
Nyitókép: RelaxFoto.de/Getty Images

Új szlovák atomerőmű építésének tervét is elvitte Brüsszelbe Robert Fico

Egy újabb atomerőműblokk építése, bizonyos áruk Ukrajnából történő importjának tilalma és az Európai Unió bővítése – Robert Fico szlovák miniszterelnök ezekről a témákról is beszélni akar az Európai Unió kétnapos csúcstalálkozóján. A kormányfő a csütörtökön kezdődő találkozó előtt megismételte, hogy ellenzi Ukrajna NATO-csatlakozását, és ragaszkodik az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalásokhoz.

Robert Fico szlovák miniszterelnök a csütörtökön kezdődő kétnapos brüsszeli csúcs előtt megjegyezte, amellett van, hogy Bosznia-Hercegovina is az Európai Unió tagja legyen. Emlékeztetett, hogy Ukrajna esetében támogatta a csatlakozási perspektívát, de most arra kell figyelni, hogy az adott ország teljesíti-e a csatlakozás feltételeit.

„Nem maradhatnak háttérben a balkáni országok, nem lehetnek Ukrajna és Moldova európai uniós csatlakozásának áldozatai” – jelentette ki Robert Fico, hozzátéve, hogy

ha Ukrajna belépne az unióba, az rövid távon szétesést okozna a kohéziós politika és az EU-s alapok terén, ugyanis szerinte Ukrajna és Bulgária kivételével minden tagállam nettó befizetővé válna.

A szlovák kormányfő arra számít, hogy az ukrajnai helyzet lesz a brüsszeli csúcstalálkozó központi témája. Továbbra is a harcok leállítását és a béketárgyalások megkezdését szorgalmazza. Megismételte, hogy Szlovákia nem küld sem fegyvereket, sem katonákat a szomszédos országba, de bekapcsolódna az ország újjáépítésébe. Robert Fico attól tart, hogy ha az EU- és NATO-tagállamok katonákat küldenek Ukrajnába, az a háború további eszkalációjához vezetne. Kijelentette, hogy miniszterelnökként soha nem szavaz Ukrajna EU- és NATO-csatlakozására, mert szerinte Európának ütközősávként van szüksége Ukrajnára. Mindezt a pozsonyi parlament védelmi bizottságának ülése után jelentette ki, amelyen Szlovákia légvédelmével is foglalkoztak.

Beáta Jurík, az ellenzéki Progresszív Szlovákia képviselője rámutatott, hogy a Fico-kormány ugyan részt venne Ukrajna újjáépítésében, a másik oldalon viszont elutasítja a segítségnyújtást az agresszor elleni harcban. Azt is felrótta a Robert Fico vezette kabinetnek, hogy állandóan a békéről beszélnek, azt azonban nem mondják el, hogy hogyan kellene kinéznie a békének.

Robert Fico szerint korábban a nyugati államok miatt hiúsult meg a békekötés.

Hozzátette, hogy lehetetlen legyőzni egy atomnagyhatalmat, valamint hogy Ukrajnának és Oroszországnak közös tárgyaláson kell meghatároznia, hogyan is nézzen ki a béke.

A brüsszeli csúcsra utazva a miniszterelnök azt is elmondta: hangsúlyozni fogja egy újabb atomerőműblokk megépítésének fontosságát, mert Szlovákiában az elektromos autók miatti növekvő energiaigényekre reagálva felmerült az atomenergia-források bővítése. A miniszterelnök úgy látja, hogy Szlovákia jó helyzetben van és tovább növelné a kapacitásait. Robert Fico a gazdák helyzetéről is tárgyalna Brüsszelben, és meggátolná 14 ukrajnai termék további behozatalát.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.04. szerda, 18:00
Orbán Gábor
a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója
Folytatódik az emelkedés, csúcsokat döntenek a tőzsdék

Folytatódik az emelkedés, csúcsokat döntenek a tőzsdék

Pozitív hangulatban telik a kereskedés a héten a tőzsdéken, Ázsiában ma nagyrészt emelkedtek a vezető indexek, úgy tűnik, hogy Dél-Koreán kívül - ahol 1,4 százalékot esett ma az irányadó részvényindex - nem volt jelentős részvénypiaci hatása annak, hogy Jun Szogjol dél-koreai államfő kedd este váratlanul háborús helyzetet hirdetett az országban, majd nem sokkal később visszavonta. Ami az európai tőzsdéket illeti, itt folytatódik az emelkedés a mai kereskedésben, jelentős pluszban van a magyar piac is, Németországban és az USA-ban pedig új csúcsok dőltek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×