eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
filmforgatás mozi kamera
Nyitókép: Pixabay

Akár Meryl Streep és Jennifer Lawrence is sztrájkba kezdhet

A hollywoodi forgatókönyvírók munkabeszüntetése után most jöhetnek a színészek. Magyar idő szerint reggel nyolckor járt le a színészszakszervezet ultimátuma. A helyzet odáig fajulhat, hogy egyes sorozatokat már nem újítanának meg.

A hírek szerint az utolsó pillanatig folytak a tárgyalások a hollywoodi film- és tévéstúdiók és a 160 ezer színészt képviselő szakszervezet között, hogy elkerüljék a sztrájkot. A legnagyobb hollywoodi szakszervezet magasabb részesedést követel az internetes sugárzásból befolyó díjakból, valamint biztosítékokat, hogy a mesterséges intelligenciát nem használják fel a tagság megélhetését veszélyeztető módon.

A tagok felhatalmazták az érdekképviseletet, hogy megegyezés híján jelentsen be munkabeszüntetést. Egy ilyen helyzetben már olyan megasztárok, mint Meryll Streep és Jennifer Lawrence is megszakíthatja a filmezést – emlékeztetett a Reuters.

A hollywoodi filmek és sorozatok gyártását májusban akasztotta meg a forgatókönyvírók munkabeszüntetése. Az ő szakszervezetüknek 11,5 ezer ember a tagja, és sztrájkjuk nyomán az esti tévéshow-k helyett ismétlések lepték el a képernyőket, valamint leálltak az őszi évadra tervezett sorozatok – például a Stranger Things - és néhány film, például a Marvel univerzumba tartozó Penge folytatásának felvételei. A BBC szerint egyes sorozatokat már fel sem újíthatnak.

A BBC azt is aláhúzta, hogy a helyzet még a nemzetközi produkciókra is kihathat. Például a legutóbbi Indiana Jones-film brit sztárja, Phoebe Waller-Bridge is az amerikai szakszervezet tagja.

Hollywoodban utoljára 1960-ban volt „dupla sztrájk” – akkor a tévéhálózatoknak eladott filmek jogdíjai miatt.

A színészek érdekképviselete is azt állítja, hogy a Netflix és más online műsorsugárzók nem osztják meg hatalmas bevételeiket. Miközben a stúdiók vezetői csillagászati összegeket keresnek, sok színész és forgatókönyvíró alig tud megélni

– mondják.

Korábban az írók és a színészek is részesedtek a tévében futó ismétlésekből, ami segített fizetni a számlákat két nagyobb projekt között. A streamingszolgáltatók azonban megtörték a modellt, és most már szinte semmi sem jut el a színészekhez vagy írókhoz, ha valaki egy streaming-platformon újranézi a munkájukat.

A BBC megjegyezte, hogy a tárgyalások titokban folytak, és így nem lehetett tudni, mi akadályozta az alkut, és hogy közel álltak-e a felek a megállapodáshoz a határidő előtt. Az eredményéről pedig amerikai idő szerint csütörtök reggel (magyar idő szerint csütörtök dél vagy az után) hallhatunk.

Az biztos, hogy a színészek „létüket fenyegetőnek” tartják a hamarosan őket lemásolni képes mesterséges intelligenciát.

Ezt a jövőt - hogy a színész csak „mintát szolgáltat” és a stúdió ezzel a birtokában generál filmeket a képmásával és hangjával - már érintette Ari Folman 2013-es The Congress című szürreális filmje Robin Wright-tal a főszerepben.

Mindeközben a BBC szerdán mutatta be, milyen lenne, ha mesterséges intelligenciával generált sportriporterhangok vezetnék a wimbledoni teniszbajnokság közvetítéseit. Ez egyelőre elég érzelemmentesre sikerült, de ki tudja, mit hoz a jövő?

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×