Komoly összpontosítást igényelt a lakosság részéről, hogy megértse a vasárnap este közölt új információkat. A kormány sajtótájékoztatóján egyik időpontot jelentette be a másik után, de a lényeg talán mégis úgy foglalható össze a legegyszerűbben, hogy a kabinet a teljes lezárás és az országos tesztelés kombinációja mellett döntött.
Ennek értelmében a kijárási korlátozást február 7-ig meghosszabbították. Ez ugyanakkor nem minősül végleges időpontnak, mert
előbb is véget érhet, ha a kórházban ápolt, igazoltan koronavírusos páciensek száma 2500 alá csökken és hét napig úgy is marad.
Emellett január 18-án, hétfőn megkezdődött az országos mintavétel, amely kilenc napon keresztül, január 26-ig tart. Az ez idő alatt elvégzett negatív tesztről szóló igazolásra lesz szükség január 27-től. Ettől a naptól számítva
kizárólag negatív Covid-teszt felmutatását követően lehet munkába menni.
Jövő hét szerdától hasonlóképpen negatív teszt kell azoknak a 15 és 65 év közötti személyeknek, akik a természetben való tartózkodás céljából hagyják el otthonukat. A tömeges tesztelésen azoknak is ajánlott a részvétel, akik már megkapták a védőoltást, hiszen a kijárási korlátozás alól ezek a személyek is kizárólag negatív teszteredménnyel mentesülhetnek.
A tesztelést az egyes települések polgármesterei biztosítják, emellett megerősítik a már meglévő mintavételi helyeket. Az önkormányzatok költségeit megtéríti a kormány. A cél, hogy minden egyes ember, aki le akarja teszteltetni magát, ezt megtehesse.
Az országos tesztelést követően, január 29-én Marek Krajčí egészségügyi miniszter kiértékeli annak eredményeit. „Eszerint az ország két csoportra oszlik majd: a rosszabb járások közé 37, a jobbak közé pedig 36 járás kerül. Előbbiekben a tömeges tesztelés addig folytatódik, amíg az adott járásban nem csökken a fertőzöttek száma. A fertőzöttebb járásokban
február 7-től mindig a legújabb, legfeljebb hétnapos teszteredményre lesz szükség ahhoz, hogy az érintettek mentesüljenek a kijárási tilalom alól”
– tette hozzá az egészségügyi miniszter.
Marek Krajčí kritikusnak nevezte a helyzetet, ugyanakkor elmondta, hogy lassacskán elkezdenek csökkenni a számok, és a kormány hamarosan elkezdhet azon gondolkodni, hogy mit és mikor nyisson ki, illetve hogy mikor vehetik igénybe a polgárok az egyes szolgáltatásokat.