eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit miniszterelnök testhőmérsékletét mérik, amikor látogatást tesz az észak-londoni Chase Farm kórházban 2021. január 4-én. Nagy-Britanniában a mai napon megkezdődött az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár által a koronavírus ellen közösen kidolgozott oltóanyag országos alkalmazása.
Nyitókép: MTI/AP/PA/Stefan Rousseau

Boris Johnson: nem volt más választásunk

Nagy-Britannia még hónapokig együtt élhet a karanténnal – erre figyelmeztetett Boris Johnson miniszerelnök. Az új adatok szerint Angliában már 1 milliónál tart a fertőzöttek száma, a napi fertőzési adat pedig a 61 ezerhez közelített.

Remélem, az emberek megértik, hogy nem volt más választásunk – mondta a harmadik, országos karanténról Boris Johnson brit miniszterelnök, amikor ismét televíziós sajtótájékoztatót tartott. “Sok a feltétel, sok a ha” – utalt arra, hogy a szigorú korlátozások alá vont országban elképzelhetők-e a lazítások február közepétől.

Johnson azt sem tudta megígérni, hogy nyár előtt kinyithatnak az iskolák. Ahogy fogalmazott: “Ez egy alapvető remény.”

Ha ez még nem lett volna elég, a kormány sajtótájékoztatóin rendszeresen a “rossz zsaru” szerepét játszó Chris Witty professzor, Anglia tisztifőorvosa megjegyezte, hogy a Covid-19 miatt akár jövő télen is szükség lehet “bizonyos korlátozásokra”, mert

a járvány nem fog “egyszeriben eltűnni”,

de a melegebb hónapokban enyhébb lesz a szabályozás.

A Brit Statisztikai Hivatal adatai szerint december 27. és január 2. között a brit lakosság 2 százaléka volt vírushordozó. A napi pozitív Covid-tesztek száma a 61 ezerhez közelített és rekordot döntött a napi halálozási mutató is, amely elérte a 830-at.

Johnson igyekezett jó hírként feltüntetni, hogy a leginkább veszélynek kitett, 80 év felettiek negyedét sikerült már beoltani. Velük együtt 1 millió 300 ezer ember – köztük egészségügyi dolgozók és ápolók – kapták meg a vakcinát. Ez a lakosság közel két százaléka. Összehasonlításul: Izrael már lakosai 13 százalékát oltotta be. A miniszterelnök mégis azt mondta, hogy a britek több oltást adtak be, mint az európaiak összesen, és hogy az ország Izrael és Bahrein mögött az oltási programok élbolyában jár.

A briteknek azonban most az számít, hogy mi van otthon és Johnsont egyre több kritika éri, mert a bírálók szerint túl lassan halad a program. Ha egymillió embert beoltottak, mi történt a fennmaradó több millió dózissal, hiszen már ötmillió van Nagy-Britanniában – jegyezte meg az Evening Standard című londoni lap.

Az újság szerint a Pfizer-vakcinák körülbelül felét a kormány visszatartotta – valószínűleg a korai kétdózisos oltási stratégia miatt, amely arra épült, hogy egy ember három héten belül két oltást kapjon.

Az AstraZeneca védőoltás december 30-i engedélyezése után viszont módosították a programot. Immár az lett a prioritás, minél több ember kapja meg az első dózist és csak 3 hónap elmúltával a második adagot.

A kormány most elkezdte felszabadítani a Pfizer-készleteket, viszont ez logisztikai gondokat is okoz, mivel a mínusz 70 fokon tárolt Pfizer-vakcinát sokkal óvatosabban kell kezelni, mint az AstraZeneca oltását.

Nagy-Britannia most versenyt fut az idővel, hogy beadja a vakcinákat, miközen megpróbál úrrá lenni a járványon

– jegyezte meg a Standard.

A brit ellenzéki Munkáspárt szerint a kormánynak ha esik, ha fúj biztosítania kell heti kétmillió oltás beadását, és aztán még jobban felpörgetni a programot. A vírus ugyanis mutálódhat, és akkor módosítani kell a védőoltást, amivel heteket lehet elveszíteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×