A Reuters hírügynökséghez eljutott annak az amerikai levélnek a másolata, amelyet a Szabad Szíriai Hadsereg nevű, mérsékeltnek mondott fegyveres frakciónak küldött Washington.
Ebben az amerikai kormány világossá teszi, hogy „ne alapozzák döntéseiket arra a feltevésre, hogy katonai beavatkozást hajtunk végre”.
Az Egyesült Államok ezt megelőzően ugyan figyelmeztette Bassár al-Aszad szíriai elnököt és a vele szövetséges Moszkvát, hogy az úgynevezett
szíriai „de-eszkalációs” zónában elkövetett cselekmények „komoly következményekkel járnak majd”, de úgy tűnik a kormányellenes lázadókat nem akarja megvédeni.
A felkelőknek küldött amerikai üzenet arra is kitér, hogy nekik kell eldönteniük, mi a helyes fellépés az Aszad-rezsim erőivel szemben.
Mint tudósítók megjegyzik, a szíriai polgárháború hét éve során Washington a CIA által menedzselt programban több-millió dollárt utalt át havi fizetésként és fegyvervásárlásra a Szabad Szíriai Hadsereg lázadóinak. Elemzők szerint a Trump-kormányzat tavalyi döntése nyomán leállt a finanszírozás.
A szíriai kormányerők az elmúlt hetekben offenzívát indítottak egyes délnyugati területek visszafoglalására.
Egy ideig csak a szíriai tüzérség vett részt a támadásban, de szombaton megjelentek az orosz légierő gépei – amelyek a korábbi offenzívák során kulcsfontosságú támogatást nyújtottak Aszad hadseregének.
A bombázások vették rá más ostromlott területeken a lázadókat arra, hogy alkukat kössenek a kormányerőkkel és elvonuljanak.
Szíria délnyugati része stratégiai fontosságú az Egyesült Államokkal szövetséges Izrael számára –
a zsidó állam itt meg akarja akadályozni az Aszaddal szövetséges Irán térnyerését és az év során több légitámadást is végrehajtott.
A térséggel szomszédos Jordánia közben aggódik amiatt, hogy hevessé válhatnak a zónában a harcok és intenzív diplomáciai tevékenységbe kezdett Moszkvával és Washingtonnal – írta a Hárec című izraeli lap.
A délnyugat elvesztése hatalmas csapás lenne a szíriai lázadóknak. 2011-ben Dera városában indult az először békés tiltakozás, amely az Aszad-rendszer elleni fegyveres lázadásba majd polgárháborúba csapott át.