Infostart.hu
eur:
382.28
usd:
323.39
bux:
125061.81
2026. január 24. szombat Timót

Komoly fejtörést okoz a Calais melletti dzsungel

Sürgősségi eljárásban tárgyalja egy francia bíróság annak a nyolc személynek az ügyét, akiket a rendőrség a Calais városában a hét végén tartott demonstrációt követően állított elő, és akiket egy komphajó megrohamozásával gyanúsítanak. Az előállítottak között két személy a No border nevű anarchista, globalizációt támogató szervezet tagja.

Egyre komolyabb fejtörést okoz a francia kormány számára a Calais városa mellett működő, dzsungelnek nevezett menekülttábor, elsősorban az ott működő szélsőbalos, anarchista csoportok ténykedése miatt. Ez utóbbiak legutóbb szombaton szerveztek egy a migránsokat támogató demonstrációt, amely egy a Calais-t Angliával összekötő komphajó megrohamozásával végződött.

A Spirit of Britain nevű hajó három órán át vesztegelt a kikötőben, ennyi idő kellett ugyanis a francia rendőrségnek, hogy letartóztassa és elvezesse azt a huszonnégy afgán, szudáni és eritreai állampolgárságú migránst, illetve közel tucatnyi anarchistát, akiknek sikerült feljutniuk a fedélzetre. Nyolcat közülük hétfőn sürgősségi eljárással állítanak bíróság elé, a vádlottak közül hatan migránsok, ketten pedig a No border nevű szervezethez tartozó aktivisták.

A francia hatóságok egyre komolyabb figyelmet szentelnek a felforgatással vádolt No border tagjaira, az országhatárok megszüntetéséért és a személyek szabad mozgásáért küzdő szervezet ugyanis a szombati demonstráción masszívan képviseltette magát, és azon a rendőrségi források szerint a franciák mellett holland, angol, német és olasz állampolgárságú aktivisták is részt vettek.

A Calais-i dzsungelben élő menekültek életkörülményeinek javításán dolgozó egyesületek képviselői egyébként azt állítják, hogy a No border aktivistái már hónapok óta beépültek a menekültek közé és tevékenységük arra korlátozódik, hogy a migránsokat a hatóságok ellen hergeljék, illetve hogy ellássák őket minden olyan információval, amelyek a jogi kiskapuk kihasználására alkalmasak.

A helyszínt jól ismerők szerint az amúgy tehetős családokból származó, a jobboldali internetes lapok egy része szerint pedig Soros György által is megtámogatott No border tagjai egyértelművé tették, hogy feltétel nélkül támogatják a menekültek azon szándékát, hogy Nagy-Britanniába jussanak, és akár törvénysértő módszerek alkalmazására is képesek, amint azt a komphajó megrohamozása is megmutatta.

A No border aktivistái közben egyre radikálisabb módszereket alkalmaznak véleményük kinyilvánítására: a hétvégi akciózásuk során például Franciaországot gyalázó feliratot mázoltak piros festékkel egy De Gaulle szoborra, ezzel is jelezve, hogy az országhatárok mellett mit gondolnak a nemzetről és annak jelképeiről.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.01.26. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
10 millió a semmibe: egy öttagú család tanulságos kálváriája a CSOK-kal

10 millió a semmibe: egy öttagú család tanulságos kálváriája a CSOK-kal

Tíz évig nem adható el a Családi Otthonteremtési Kedvezménnyel szerzett lakás – mondja ki a CSOK főszabálya. Ha viszont valaki a család további bővülésével nagyobb otthonba költözne, és nem szeretné elveszíteni a támogatását, arra lehetőséget ad számára a jogszabály közvetlen átjegyzéssel, vagy ha várni kell az új ingatlanra, egy letéti számla átmeneti beiktatásával. Csakhogy olyan szűkek ilyenkor a határidők, hogy azokból a lakáscsere amúgy is nagyon megterhelő időszakában sajnos rendkívül könnyen ki lehet csúszni, elvesztve a CSOK-ot, és még büntetőkamatot is fizetve utána. Pláne, ha a családtámogatások adminisztrációs gépezete sem segíti az ügyfeleket a tájékozódásban és a határidők szigorú betartásában, ráadásul még utólag, méltányossági eljárásban keretében sem mutat megértést az érintett családdal szemben. Egy ilyen szomorú esetet mutatunk most be olvasónk megkeresése alapján, amire talán még lehet megoldás akár jogszabály-módosítással is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×