Szokatlan eredményekkel szembesültek a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Műszaki Intézetének szakértői, köztük Barkó György tudományos főmunkatárs és kutató csapata. A tavaly ősszel holdpor-szimulánsban sikeresen nevelt mustárnövények magjairól – a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont kapott adatok alapján – kijelenthető, hogy a holdpor-szimulánsban kikelt első növények emberi fogyasztásra teljesen alkalmatlanok, mivel nehézfémekkel telítettek. Sok idő kell az ehetővé tételükhöz.
A növény a holdpor-szimulánsból többfajta nehézfémet vesz fel nagy mennyiségben. A vizsgálódás pozitív oldalát tekintve hangsúlyozzák, hogy a napvilágot látott információk akár a tudomány hasznára is vállhatnak.
„Újra és újra elültetve a növényt a folyamat a talaj tisztítására is használható, vagyis egy bizonyos ideig tartó tisztítási folyamatot követően a talaj mentesül a nehézfémektől.
Ez a tapasztalat a földi körülményekre is átültethető, például az iparilag szennyezett talajok tisztítása történhet ezzel a módszerrel” – fejtette ki Barkó György.
A nehézfémeken kívül a mustárnövény ritka földfémeket és könnyűfémeket is felvesz. A Hold talajában többek között mérhető mennyiségű tórium és urán van.

Talán nem ezt az eredményt várták a MATE szakértői, viszont az intézmény közleménye szerint a laboratóriumi kutatások eredményei alapján elmondható, hogy a mustárnövény az uránt akkumulálja magába figyelemre méltó mértékben. Ezen kutatási eredmény mérföldkövet jelenthet a növényekkel kapcsolatos nem szokványos felhasználás tekintetében.
Jessica Dias, a MATE Műszaki Tudományi Doktori Iskola PhD hallgatója szerint „jelenleg a növények újra és újra ültetése folyik ugyanabba a talajba, hogy lássuk, mennyi idő alatt milyen mértékben csökkentik a nehézfémek jelenlétét. Jelenlegi tudásunk szerint körülbelül egy év szükséges ahhoz, hogy a talaj mentesüljön a nehézfémektől” – tájékoztat a doktorandusz hallgató.
Az eredmények alapján egy év, illetve több növénytermesztési ciklus után az ugyanott termesztett növény végül étkezésre is alkalmas lehet.