eur:
411.28
usd:
393.04
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Káprázatos látvány vár ránk ma éjszaka

Ezekben a napokban a legpompásabb a Geminidák meteorraj csillaghullása, mondta az InfoRádiónak Mosoni László csillagász, a Zselici Csillagpark vezetője.

Bár decemberben nem annyira kényelmes megfigyelni a hullócsillagokat, mint mondjuk a Perseidákat augusztusban, mégis, ezekben a napokban legalább annyi hullócsillag látható az égen, mint nyáron.

Mosoni László csillagász, a Zselici Csillagpark vezetője az InfoRádiónak elmondta, hogy évente több mint egy tucatnyi meteorrajról beszélhetünk, attól függően, hogy a föld a nap körül keringve hol tart a pályáján. Bolygónk az útja közben különböző üstökösmagokról és kisbolygókról származó törmelékmezőkön halad át, és ezeket mi a föld felszínéről láthatjuk megsemmisülni hullócsillagként vagy meteoritként.

Ezek közül a leglátványosabbak az augusztus közepi Perseidák valamint a december közepi Geminidák, amelyek december 4-től egészen 17-ig figyelhetők meg, és

éppen ezen a pénteken és szombaton érik el a leglátványosabb időszakukat.

Naprendszerünkben a tipikus közlekedési sebesség a néhány tíz kilométer per másodperc, ez hétköznapi mértékegységben nagyjából százezer kilométer per órás sebességet jelent. Ekkora sebességgel haladnak ezek a testek, közben pedig átadják a mozgási energiájukat a földi légkör molekuláinak, ebből születik meg ez a nagyon fényes, látványos jelenség.

Vannak olyan meteorrajok, amelyeknél óránként akár száz hullócsillagot is megszámlálhatnánk,

ha egyszerre látnánk minden irányba, és sehol sem takarnák el felhők vagy a városok fényei ezeket a jelenségeket.

A meteorrajok csillagképekről kapják a nevüket. Ha felnézünk az égre és látunk egy hullócsillagot, majd visszafelé követjük az útját, úgy tűnik, mintha egy kisebb területről érkezne. A Perseidák esetén ez a Perszeusz csillagképre esik, a Geminidáknál az Ikrek csillagképre, a novemberben látható Leonidáknál pedig mintha a Oroszlán csillagképből érkeztek volna a hullócsillagok, innen kapták a nevüket.

A meteorrajoknak azonban semmi közük a csillagokhoz, a föld közelében vannak, mintegy 100 kilométerre látjuk őket, ez a távolság semmi a csillagok valódi távolságához képest.

Aki igazán jó helyet keres ennek a csodás természeti jelenségnek a megfigyeléséhez, annak a megfelelőbb egy csillagpark, amilyen például a zselici is.

Az újonnan megnyílt Zselici Csillagpark turisztikai komplexuma 2015. június 9-re virradó éjjel. Megnyitotta kapuit a Zselici Csillagpark, a 670 millió forintos beruházás keretében, uniós támogatással megvalósult turisztikai komplexumban csillagvizsgálót, planetáriumot, kilátót, túraösvényeket és információs pontokat alakítottak ki.
MTI Fotó: Varga György
Az újonnan megnyílt Zselici Csillagpark turisztikai komplexuma 2015. június 9-re virradó éjjel. Megnyitotta kapuit a Zselici Csillagpark, a 670 millió forintos beruházás keretében, uniós támogatással megvalósult turisztikai komplexumban csillagvizsgálót, planetáriumot, kilátót, túraösvényeket és információs pontokat alakítottak ki. MTI Fotó: Varga György

Ez a csillagvizsgáló ugyanis olyan területen van a zselici tájvédelmi körzetben, ahol nagyon alacsony a fényszennyezés. A legnagyobb fénybúra a közeli Kaposvár városát veszi körbe, de még ez sem vesz el jelentősen a csillagos égbolt látványából - mondta Mosoni László csillagász, a csillagpark vezetője.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig stagnálással kezdődhet a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×