Infostart.hu
eur:
382.04
usd:
328.09
bux:
109009.72
2025. december 5. péntek Vilma
Nyitókép: NFI/filmkocka

Ismét egy magyar filmklasszikus Cannes-ban

Nyolcadik alkalommal válogatott be a Nemzeti Filmintézet (NFI) által restaurált magyar filmklasszikust a cannes-i filmfesztivál Cannes Classics elnevezésű hivatalos programja, amelybe idén Szabó István A napfény íze című filmje kapott meghívást.

A magyar rendező előtt – akinek filmjei ötször szerepeltek a fesztivál versenyprogramjában, aki 1985-ben elnyerte a Zsűri díját (Redl ezredes) és 1986-ban a zsűri tagja volt – A napfény íze közelmúltban restaurált verziójának vetítésével tiszteleg Cannes – olvasható a szervezők szerdai közleményében.

A világsztárokkal forgatott A napfény íze tavaly volt 25 éves. A cannes-i premieren személyesen vesz részt Szabó István és Robert Lantos producer.

Jancsó Miklós Szegénylegények, Makk Károly Szerelem, Fábri Zoltán Körhinta, Bacsó Péter A tanú, Sára Sándor Feldobott kő, Mészáros Márta Napló gyermekeimnek és Elek Judit Sziget a szárazföldön című filmje után immár nyolcadik alkalommal hívott meg magyar filmet a május 13-án kezdődő 78. cannes-i fesztivál az emblematikus klasszikusokat bemutató válogatásába – emlékeztetett közleményében az NFI.

Szabó István magyar–osztrák-kanadai-német koprodukcióban készült műve átfogó vízió a 20. századról, amelyet egy magyar zsidó család történetén keresztül mesél el. A rendező ebben a filmjében is az egyén – a Sonnenschein család tagjainak – nézőpontjából ábrázolja a történelmet. A nagyapa, Ignác, az Osztrák-Magyar Monarchia tisztviselője önmagát feladva igyekszik asszimilálódni. Fia, a vívó olimpiai bajnok Ádám sorsa a fasiszta, unokája, Iván sorsa pedig a kommunista rezsim legsötétebb éveivel fonódik össze. Iván a század végére megtalálja az utat vissza a családi hagyományokhoz.

„Nagyon boldog vagyok, hogy A napfény íze gyönyörű, felújított változata elkészült. De ennek története van, amit nem szeretném, ha elfelejtenénk. A Nemzeti Filmarchívum 1991-ben közgyűjteménnyé vált. Ez segített annak felismerésében, hogy a magyar filmtörténet megmentése a felújításon múlik. A felújítás technikai fejlődése, az archívum munkatársainak szakmai tudásszomja, a digitális technika bevezetése – 2008-ban, a Hyppolit, a lakáj felújításával – lehetőséget adott a régi filmek láthatóvá tételére. De mindehhez a legfontosabb, s a legnehezebb munka egy szemléletváltás volt, a felismerés, hogy az archívum alapvető feladata a magyar filmgyűjtemény életben tartása, láthatóvá tétele. Ennek köszönhető, hogy a magyar film újra látható élvezhető színvonalon például a televíziók műsorán. Nagy öröm számomra, hogy most ezek közé a felújított filmek közé került A napfény íze is, köszönhetően a megőrzött kanadai dub kópiának, az NFI Filmarchívum és Filmlabor munkatársainak, Koltai Lajos munkájának és Robert Lantos producer elkötelezett akaratának” – idézte Szabó Istvánt az NFI közleménye.

A napfény íze operatőre Koltai Lajos, főszereplői olyan nemzetközi sztárok, mint Ralph Fiennes, Jennifer Ehle, Rosemary Harris és Rachel Weisz, producerei András Hámori és Robert Lantos voltak. A film 1999-ben, a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon tartott világpremierjét követően három Európai Filmdíjat nyert, a legjobb forgatókönyv, a legjobb színész és a legjobb operatőr kategóriában, és világszerte látható volt a mozikban.

A film 4K felbontású restaurálása, amelyet Cannes-ban láthat először a közönség, a Nemzeti Filmintézet szakemberei és Koltai Lajos operatőr közreműködésének köszönhetően készülhetett el az elmúlt hónapokban.

A 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivált május 13. és 24. között rendezik meg. A 21 produkciót felvonultató versenyprogramban mások mellett Wes Anderson A föníciai séma, Ari Aster Eddington, Joachim Trier Sentimental Value, Kelly Reichard The Mastermind, Richard Linklater Nouvelle Vague és Lynne Ramsay Die, My Love című filmjét is láthatja a közönség.

Címlapról ajánljuk
Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Az Országos Kereskedelmi Szövetség álláspontja szerint még egy erős karácsonyi roham sem fogja egyenesbe hozni a kiskereskedelmi forgalom éves alakulását. Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára szerint az árrésstopnak nincs jelentős hatása az élelmiszer-kereskedelem növekedésére, miközben az intézkedés jelentős károkat okoz az üzletláncoknak.

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta: ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×