Infostart.hu
eur:
363.28
usd:
314.87
bux:
150022.25
2026. augusztus 14. péntek Marcell
Díszletként használt Oscar-szobor az Oscar-díjak 96. átadási ünnepségét követő kormányzói bál menüjét ismertető sajtótájékoztatón Los Angelesben 2024. március 5-én, öt nappal az amerikai filmipar éves díjkiosztó gálája előtt.
Nyitókép: MTI/EPA/Allison Dinner

Dudás Viktor az Oscar-jelölésekről: a férfiaknál két esélyes van, a nőknél kiegyenlítettebb a verseny

Rövid időn belül harmadszor jelölnek magyar filmes szakembert Oscar-díjra, és részben Magyarországon is forgatott film is esélyes az aranyszobor elnyerésére.

Ismét szoríthatunk magyar alkotóért a március elején esedékes következő Oscar-díjátadón; Jancsó Dávid A brutalista című film vágásért kapott jelölést az amerikai filmakadémiától. Dudás Viktor filmszakértő hatalmas eredménynek tartja, hogy sorozatban a harmadik egymást követő évben jelölnek magyar szakembert – hazánkban forgatott nemzetközi produkcióban végzett munkájáért.

Idén a legtöbb – tizenhárom – jelöléssel a francia Emilia Perez című film büszkélkedhet. Ez abból a szempontból is különleges, hogy külföldi, tehát nem amerikai alkotás még nem kapott ilyen számú jelölést. Jacques Audiard spanyol nyelvű musicaljét A brutalista, valamint a Wicked című Broadway-darab filmváltozata követi tíz-tíz jelöléssel.

A legjobb férfi színész kategória, bár öt jelölt van, két előadó versenyét hozhatja – véli Dudás Viktor. A fő esélyes szerinte Adrien Brody, a A brutalista főszereplője, aki már a második jelölését kapta. Ismeretes, az elsőt a Zongorista című filmben nyújtott alakításáért 2003-ban, 29 évesen díjra is váltotta, ezzel ő lett akkor minden idők lefiatalabb férfi Oscar-díjasa. Úgyhogy most lehetősége van arra, hogy ismét történelmet írjon. „Mi ennek a filmnek nagyon drukkolunk, hiszen Magyarországon készült, és egy kitalált magyar építész elképzelt életét mutatja be” – jegyezte meg a filmszakértő.

A másik komoly „versenytárs” Timothée Chalamet lehet, aki a Sehol se otthon című, Bob Dylan életéről szóló filmben nyújtott alakításáért kapott – 2017 után ismét – jelölést. Dudás Viktor szerint akár még Ralph Fiennes Konklávéban nyújtott főszerepe is szoborra váltható. Sebastian Stan (The Apprentice - A Trump-sztori) és Colman Domingo (Sing Sing) jelölését pedig már önmagában nagy sikernek nevezte.

„De látva az alakításokat, várhatóan Adrien Brody és Timothée Chalamet között fog eldőlni a férfi kategóriának az Oscar-díja” – tette hozzá.

A legjobb női főszereplő kategóriában a filmszakértő kiegyenlítettebb versenyre számít. Azt, hogy az Emilia Pérez tizenhárom jelölést gyűjtött be, Karla Sofía Gascón győzelmét vetíti előre, de látva azt a hatalmas ovációt, amit Demi Moore (A szer) a Golden Globe-szobor átvételekor kapott, őt sem lehet leírni, már csak azért sem, mert Hollywood, illeve az Oscar kifejezetten szereti a nagy visszatérőket – fejtette ki a filmes szakértő. Cynthia Erivo alakítását a Wickedben nem érzi annyira erősnek, Fernanda Torres pedig bármennyire is emlékezetest és gyönyörűt alakított az I'm Still Here című filmben, Dudás Viktor szerint Karla Sofía Gascón és Demi Moore között fog eldőlni a kategória. Mikey Madisonra kitérve elmondta, az Anora főszereplője egy nagyon ígéretes tehetség, remek az alakítása, és lesz még lehetősége komolyabb „Oscar-karriert befutni” az elkövetkezendő években.

A szakértő végül arra is felhívta a figyelmet, hogy a 2025-ös jelöltek között egyébként nagyon sok az első alkalommal jelölt művész, amivel Hollywood cáfolja a korábbi belterjességre vonatkozó vádakat is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ez már nem csak a hajósok problémája: mindenkit érinthet a Duna drámai vízszintje

Ez már nem csak a hajósok problémája: mindenkit érinthet a Duna drámai vízszintje

Minden európai folyón gondot okoz az alacsony vízállás, az áruszállítás szempontjából fontos Rajna és Duna legnagyobb részén gyakorlatilag ellehetetlenült a teherhajózás – mondta el az InfoRádióban a Magyar Belvízi Fuvarozók Szövetségének elnöke. Bencsik Attila hangsúlyozta: csak azokon a folyószakaszokon tudnak közlekedni a hajók, ahol vízlépcsőt építettek.
inforadio
ARÉNA
2026.08.14. péntek, 18:00
Major Róbert
rendőr ezredes, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem RTK Közbiztonsági Tanszékének vezetője
Lángokban a legnagyobb dunai kikötő, Zelenszkij egy titokzatos tervről beszélt - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Lángokban a legnagyobb dunai kikötő, Zelenszkij egy titokzatos tervről beszélt - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Az éjszaka folyamán Oroszország támadást hajtott végre az izmajili kikötő területén Odessza megyében, károkat és tüzet okozva - közölték az ukrán hatóságok a Reuters szerint. A román határ közelében fekvő Izmajilben található Ukrajna legnagyobb Duna menti kikötője, amely gabonát és egyéb árukat kezel. Kijevnek és a nemzetközi partnereinek van egy közös terve arra, hogy Moszkvát a háború befejezésére kényszerítsék - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán államfő tegnap. Zelenszkij szerint a terv a Vlagyimir Putyin orosz elnökre nehezedő nyomáson alapszik - írja a Kyiv Independent. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×