A Migrációkutató Intézet elemzése szerint a határvédelem fokozása után a családegyesítés felfüggesztését és a gyorsított honosítási eljárás eltörlését terjeszti a parlament elé a német kormány.
„Ahogyan Alexander Dobrindt szövetségi belügyminiszter is mondta a napokban: a cél a menekültügyi fordulat végrehajtása. Azaz a CDU/CSU és a szociáldemokraták koalíciója teljes irányváltásra készül, ennek pedig már lehet látni jeleit” – mondta az InfoRádióban Dócza Edith Krisztina, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője.
Nagyjából egy hónapja lépett hivatalba az új német kormány, és máris azt lehet látni, hogy sorra hozzák a szigorító intézkedéseket. Az egyik ilyen volt a határvédelem fokozása: szinte minden menedékkérőt visszafordítanak a határon. Már meg is jelentek az első adatok: június 1-jéig 2850 embert állítottak meg, 179 menedékkérelmet regisztráltak, ebből 138-at elutasítottak.
Emellett a napokban a kormánykoalíció több más intézkedésről is megállapodott, amiket hamarosan a parlament elé terjeszt jóváhagyásra. Ezek közt két fontosabb tervezet van: egyrészt a német szövetségi kormány két évre felfüggesztené a családegyesítést a kiegészítő védelemben részesülő bevándorlók számára, másrészt szigorítaná az állampolgárságszerzést, azaz eltörölné a gyorsított honosítási eljárást, amely csak hároméves németországi tartózkodást követel meg – sorolta Dócza Edith Krisztina.
A családegyesítés révén 2018 és 2024 között 58 400 vízumot adtak ki családtagok számára, a korábbi kvóta szerint havonta legfeljebb ezer ember kaphatott ilyen jellegű engedélyt, tehát évente akár 12 ezer embert is befogadhatott így Németország – mondta a Migrációkutató Intézet munkatársa. Ezzel szemben a mostani döntés, ha a parlament elfogadja, közel 390 ezer embert érintene, főként szíriaiakat, akik két éven keresztül nem hozhatnák maguk után házastársukat, gyermekeiket, szüleiket. A vezető elemző megjegyezte, lennének kivételek is, mint például a várandós nők, krónikus betegek, fogyatékkal élők, valamint a szülők nélkül érkező kiskorúak, akikre egyedi elbírálás vonatkozna.
Dócza Edith Krisztina szerint jelenleg pontos statisztikai adat nincs arról, hogy hány embert érintene a változás a honosításban, csak annyit tudni, hogy
2024-ben csaknem 250 ezren kaptak német állampolgárságot, ami 25 éves rekord.
Az elemző megjegyezte, azért is lehe nehezen adatokat meghatározni, mert nagyon sokan vannak a kérvényezők között olyanok, akik a 2015-16-os menekülthullám során érkeztek, és most jelentkeznek német állampolgárságért.
„Amit most láthatunk, az a szöges ellentéte annak, amit az előző, Olaf Scholz vezette kormány elindított” – jelentette ki a Migrációkutató Intézet vezető elemzője. Az előző kormány sokkal inkább a munkaerő beáramlására helyezte a hangsúlyt migrációpolitikájában, a mostani viszont az illegális bevándorlást igyekszik felszámolni. A kutató megjegyezte, ez egy tíz éve jelen lévő probléma Németországban, amivel a jelek szerint most kezdenek el foglalkozni.