Az InfoRádiónak nyilatkozó Dócza Edit Krisztina, a Migrációkutató Intézet vezető elemzője szerint Ferenc pápa különösen nagy figyelmet fordított a menekültekkel, migránsokkal kapcsolatos kérdésekre. Kérdés, hogy folytatódhat-e, és ha igen, akkor hasonló szemlélettel folytatódhat-e mindez az új pápa szolgálata ideje alatt is.
Ferenc pápával 2013-ban a katolikus egyház egy új korszakhoz érkezett, hiszen hosszabb idő után ő volt az első olyan pápa, aki nagyobb hangsúlyt fektetett a szegénység elleni küzdelemre, a környezeti válságra, valamint a menekültek és a migránsok védelmére. Már 2013-ban ellátogatott Lampedusára, amikor a migránsok helyzete kapcsán a globális közönyről beszélt, 2021-ben pedig már Leszbosz szigetén hívta fel arra a figyelmet, hogy a migráció egy olyan humanitárius válság, amely mindenkit érint.
Az új pápa, XIV. Leó esetében egyelőre leginkább csak találgatások léteznek arról, hogy a migráció vonatkozásában a katolikus egyház milyen irányvonalat fog képviselni. Dócza Edith Krisztina szerint nagyon sokan bíznak abban, hogy folytatni fogja a Ferenc pápa által megkezdett reformokat. Ugyanakkor beszédes az is, hogy bár nyilvános beszédeiben eddig ritkán érintette a bevándorlást, ám
közösségi oldalain rendszeresen megosztott olyan írásokat, amelyekben nem értettek egyet Donald Trump amerikai elnök migrációs politikájával.
Legutóbb például egy olyan cikk szerepelt a bejegyzései között, amely már az amerikai alelnök azon véleményére reagált, miszerint Jézus nem kéri tőlünk, hogy rangsoroljuk a mások iránti szeretetünket. A Migrációkutató Intézet vezető elemzője szerint mindazonáltal optimizmusra ad okot az, hogy nagyon sokan bíznak abban, hogy folytatódni fognak a reformok.
XIV. Leó, azaz Robert Francis Prevost a szolgálati idejének jó részét Latin-Amerikában töltötte, papi szolgálatának két évtizedét pedig Peru szegényei között. A hírek szerint ott is előtérbe helyezte a szegényekkel, elesettekkel való foglalkozást.
A szakértő szerint ez is adhat némi iránymutatást a leendő tevékenységével kapcsolatban, különösen annak tekintetében, hogy még papi szolgálata elején érkezett Peruba. Ez 1985-ben volt, amikor először csatlakozott az ottani ágostonos misszióhoz. 1986-ig kancellár is volt, utána megszakításokkal, de ismét visszatért több alkalommal Peruba, 2015-ben pedig püspökké szentelték, és ekkor kapott honosított perui állampolgárságot is. Dócza Edith Krisztina szerint ezért ezek a tapasztalatok biztosan nagyon meghatározóak lesznek a pápai szolgálata alatt.