Infostart.hu
eur:
386.23
usd:
331.62
bux:
120651.59
2026. január 14. szerda Bódog
Keir Starmer brit miniszterelnök virtuális csúcstalálkozót tart azokkal az országokkal, amelyek készek segíteni Ukrajnának egy jövőbeni tűzszüneti megállapodás után a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2025. március 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg pool/Betty Laura Zapata

Ukrajna-egyeztetés: műveleti szakaszba lépett az ukrajnai békefenntartás előkészítése

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint Vlagyimir Putyin orosz államfőnek előbb-utóbb tárgyalnia kell az ukrajnai békéről.

Starmer szombatra újabb - ezúttal virtuális - csúcsértekezletet hívott össze az ukrajnai rendezés ügyében. A videókapcsolaton keresztül kezdődött megbeszélésbe a Downing Street tájékoztatása szerint 26 ország és szervezet vezetői kapcsolódtak be, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán és Emmanuel Macron francia elnök, Mark Rutte, a NATO főtitkára és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

Az értekezleten a brit kormányfő kijelentette: Vlagyimir Putyinnak előbb-utóbb tárgyalóasztalhoz kell ülnie és komoly tárgyalásokat kell folytatnia az ukrajnai békéről.

Keir Starmer szerint azonban a nemzetközi közösség addig sem dőlhet hátra, és nem várhatja tétlenül, amíg ez megtörténik, hanem nyomást kell gyakorolnia a tartós, szilárd béke elérése érdekében.

A munkáspárti brit miniszterelnök szerint ennek biztosítására Ukrajnát olyan mértékben erősíteni kell, hogy meg tudja védeni magát.

Ebbe beleértendő Ukrajna katonai képességeinek erősítése, a pénzügyi segítség, valamint az Ukrajnának nyújtandó további, egységes támogatás feltételeinek megteremtése

- tette hozzá.

Keir Starmer szerint mindemellett a "cselekvésre kész országok koalíciójának" fel kell készülnie bármiféle jövőbeni békemegállapodás védelmére, és fenn kell tartani a Putyinra gyakorolt nyomást annak érdekében, hogy az orosz elnök tárgyalóasztalhoz üljön. "Számos módja van annak, hogy ezt kollektív módon megtegyük" - fogalmazott a brit miniszterelnök.

Starmer szerint Zelenszkij megmutatta, hogy Ukrajna a béke pártján áll, mivel a maga részéről elfogadta az Egyesült Államokkal kidolgozott 30 napos tűzszüneti javaslatot.

Két héten belül ez a második olyan Ukrajna-csúcsértekezlet, amelyet a brit kormány hívott össze. Március elején Londonban 18 ország vezetőinek személyes részvételével tartottak csúcstalálkozót, amelyen megállapodás született arról, hogy a résztvevők Nagy-Britannia és Franciaország irányításával, Ukrajnával együttműködve hozzákezdenek az ukrajnai harci cselekmények befejezését célzó tervek kidolgozásához, és ezeket a terveket áttekintik majd az Egyesült Államokkal is.

Keir Starmer a március eleji londoni csúcstalálkozón megerősítette, hogy Nagy-Britannia kész katonákkal és légierővel részt venni a jövőbeni ukrajnai békefenntartásban.

A brit kormányfő a videótanácskozás utáni sajtótájékoztatóján erről azt mondta: megkezdődött a békefenntartási tevékenység előkészítésének "műveleti szakasza". Hozzátette: a részletek kidolgozására jövő csütörtökön Londonban tanácskozást tartanak a cselekvésre hajlandó résztvevők koalíciójának katonai vezetői, akik "erőteljes, robusztus tervet" vázolnak fel a majdani békemegállapodás biztosítására.

Starmer nem válaszolt közvetlenül arra a kérdésre, hogy pontosan mi lesz a békefenntartásban részes alakulatok feladata. Kijelentette ugyanakkor: a közelmúlt történelméből tudható, hogy Vlagyimir Putyin nem tart tiszteletben olyan megállapodásokat, amelyek nem tartalmaznak kellően robusztus biztonsági elemeket.

Március elején Londonban 18 ország vezetőinek személyes részvételével már tartottak egy Ukrajna-értekezletet, amelyen megállapodás született arról, hogy a résztvevők Nagy-Britannia és Franciaország irányításával, Ukrajnával együttműködve hozzákezdenek az ukrajnai harci cselekmények befejezését célzó tervek kidolgozásához, és ezeket a terveket áttekintik majd az Egyesült Államokkal is.

Keir Starmer a két héttel ezelőtti londoni csúcstalálkozón kijelentette, hogy

Nagy-Britannia kész katonákkal és légierővel részt venni a jövőbeni ukrajnai békefenntartásban, és a szombati újabb tanácskozáson a brit kormányfő megerősítette ezt az álláspontot.

A szombati videóértekezlet utáni sajtótájékoztatóján Starmer elmondta: a résztvevők megállapodtak az orosz kormány jövedelemforrásait érintő szankciók fokozásáról, és keresik azokat a törvényes eszközöket, amelyekkel biztosítani lehet, hogy Oroszország megtérítse az Ukrajnának okozott károkat.

A brit miniszterelnök hangsúlyozta: a szombati tanácskozáson felmerült újabb pénzügyi szankciólehetőségek között nem szerepelt a korábbi büntetőintézkedések keretében külföldön zárolt orosz állami vagyoneszközök kisajátítása.

Címlapról ajánljuk
Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

„Alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államok és Dánia között Grönland jövőjéről, de folytatódnak a tárgyalások a vita rendezése érdekében – jelentette ki Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter Washingtonban szerdán éjjel, miután Grönland külügyminiszterének oldalán tárgyalt J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. Az Egyesült Államoknak továbbra is célja a Grönland felletti ellenőrzés megszerzése – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a tárgyalások után.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Szakadatlan a feszültség a Közel-Keleten. Sajtóhírek szerint Donald Trump több opciót is mérlegelhet egy Irán elleni esetleges katonai beavatkozás kapcsán, miközben a teheráni rezsim brutálisan lép fel az országszerte zajló tüntetésekkel szemben. A német hatóságok arra figyelmeztetik a légitársaságokat, hogy kerüljék el az iráni légteret, a brit kormány pedig ideiglenesen bezáratta teheráni nagykövetségét a Politico értesülései szerint.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×