eur:
406.15
usd:
357.14
bux:
92938.83
2025. április 25. péntek Márk
Jun Szogjul, dél-koreai elnök
Nyitókép: X / Mario Nawfal

"Megnémult" Dél-Korea államfője

Jun Szogjol ismét megtagadta a válaszadást kihallgatásán, a kényszerintézkedés 48 órás hatálya pedig rövidesen lejár.

Dél-Korea korrupcióellenes nyomozóhivatala (CIO) közölte pénteken, hogy még a nap folyamán kérni fogja a bíróságtól a lázadás gyanúja miatt felfüggesztett és két nappal ezelőtt őrizetbe vett államfő őrizetének meghosszabbítását. Jun Szogjol ugyanis ismét megtagadta a válaszadást kihallgatásán, a kényszerintézkedés 48 órás hatálya pedig rövidesen lejár.

A magas rangú tisztségviselők korrupcióját vizsgáló dél-koreai nyomozóhivatal kérelmének elutasítása esetén a hatóságoknak szabadon kell engedniük Junt.

Az elnök ügyvédjén keresztül azt közölte, hogy őrizetbe vételét követően már alaposan kifejtette álláspontját az őt kihallgató korrupcióellenes hivatalnak (CIO), valamint hogy "nem látja okát vagy szükségét egy kérdés-felelet jellegű kihallgatásnak". A terhelt egészségügyi okokra hivatkozva előző nap sem volt hajlandó vallomást tenni, illetve a hatóság kérdéseire válaszolni, az őrizetbe vételekor közzétett videoüzenetében pedig törvényellenesnek nevezte az ellene folyó eljárást.

Az alkotmányos eljárással felfüggesztett Junt a hadiállapot tavaly december 3-i kihirdetése és amiatt gyanúsítják lázadással, hogy sokáig ellenállt az őrizetbe vételi parancsnak. Az alkotmánybíróság jelenleg is tárgyalja, hogy Junt, akire lázadás miatt akár halálbüntetést is kiszabhatnak, visszahelyezzék-e vagy végleg eltávolítsák hivatalából. A döntés meghozatalára 180 nap áll rendelkezésre. Ő az első köztársasági elnök Dél-Koreában, akit hivatali idejében őrizetbe vettek.

Jun Szogjol a felfüggesztéséig rendkívül alacsony népszerűségi mutatókat ért el a lakosság körében, ráadásul kormányon lévő pártja hónapok óta gyakorlatilag semmilyen törvényt nem tudott keresztülvinni a parlamentben. Bár a közvélemény-kutatások szerint a dél-koreaiak többsége egyetért az ellene hozott intézkedésekkel, a Gallup pénteken közzétett felmérése szerint a felfüggesztett elnök pártjának támogatottsága - feltehetően Jun jogi helyzete és a hatóságokkal szemben tanúsított ellenállása miatt - egy hét alatt 34-ről 39 százalékra nőtt, és augusztus óta először előzte meg a jelenleg 36 százalékos támogatottsággal bíró fő ellenzéki erőt.

Dél-Koreában elnöki (prezidenciális) rendszer működik, vagyis annak ellenére, hogy a tavaly áprilisi parlamenti választásokat az elnök pártja elveszítette, és a parlamentben az ellenzéki Demokrata Párt (DP) van többségben, továbbra is a Népi Erő Pártja (PPP) kormányoz.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
30 éve nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?

30 éve nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?

A mai adás első részében az OTP mai közgyűlésének bejelentéseiről volt szó, köztük Csányi Péter, Csányi Sándor fiának vezérigazgatói kinevezéséről. A témában vendégünk volt Nagy Viktor, a Portfolio Részvény rovatának vezető elemzője. Az adás második részében arról a súlyos demográfiai válságról volt szó, ami a KSH ma publikált születésszám adataiból, és az elmúlt pár év népszaporulati trendjeiből látszik. Kapitány Balázs demográfus volt a vendégünk. Az adás harmadik részében Ferenc pápa holnapi temetését és a hamarosan megkezdődő bíborosi konklávé lehetséges dilemmáit elemeztük Török Csaba teológussal, az esztergomi bazilika plébánosával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×