eur:
411.19
usd:
394.46
bux:
0
2024. december 27. péntek János
A felkelés győzelmét ünneplő emberek az új nemzeti zászlóval a pénteki ima után a damaszkuszi Ommajád téren 2024. december 13-án, öt nappal az után, hogy a felkelők megdöntötték Bassár el-Aszad szíriai elnök uralmát.MTI/AP/Leo Correa
Nyitókép: Leo Correa

Véres hatalomátvétel zajlik Szíriában

A szíriai átmeneti kormány biztonsági erőinek tizennégy tagját megölték, tíz társukat pedig megsebesítették szerdán egy támadásban, amelyet Bassár el-Aszad megdöntött elnök híveinek tulajdonítanak - közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) emigráns megfigyelő szervezet.

A londoni székhelyű OSDH jelentése szerint a biztonsági erők megpróbálták őrizetbe venni Aszad katonai igazságszolgáltatásának egyik volt igazgatóját a nyugat-szíriai Tartúsz tartományban. A katonatiszt a kegyetlenségéről ismert Szajdnaja börtönegyüttes egyik vezetője volt.

A börtönben embertelen körülmények között őrzött foglyok ezreit a Damaszkuszt december 8-án elfoglaló felkelők szabadították ki.

A művelet során a jelentések szerint az elfogást megakadályozni kívánó fiatal fegyveresek lesből tüzet nyitottak a biztonsági erőkre.

Az OSDH szerint a műveletben három támadó is meghalt.

Előzőleg az átmeneti kormány belügyminisztériuma figyelmeztetett, hogy Aszad hívei az ország destabilizálására törekszenek.

Szerdán feldühödött alaviták - ehhez a síita közösséghez tartozott az Aszad-klán is - ezrei vonultak az utcákra több szíriai városban, így Damaszkuszban is, tiltakozásul, amiért megrongálták az általuk szentként tisztelt Abu Abdullah al-Huszein el-Kusajbi sejk aleppói szentélyét - közölték szemtanúk és megfigyelő szervezetek. Homszban a tömeg oszlatása közben egy tüntetőt lelőttek - jelentette az OSDH.

Hasonló tüntetések voltak Lakakijában, Tartúszban, Bánjászban, Homszban és Damaszkusz Mezzeh nevű elővárosában is. A tiltakozók a vallási szentélyek megrongálóinak felelősségre vonását, a "szélsőségesek" eltávolítását az átmeneti kormányból és az "alaviták elleni gyilkosságok" leállítását követelték - jelentette az OSDH.

A biztonsági erők válaszul Bánjászban és Dzsablehben kijárási tilalmat rendeltek el.

Az ideiglenes kormány belügyminisztériuma szerint a szentélyt ismeretlen csoportok rongálták meg a múlt hónapban, amikor az iszlamisták vezette lázadók nagyszabású támadást intéztek Aleppóból Aszad hadserege ellen.

Az új vezetés Damaszkuszban kábítószereket égetett el: kannabiszt, Tramadolt (ópium alapú fájdalomcsillapító) és mintegy ötven zsák, összesen egymillió kaptagon tablettát, az Aszad idejében iparszerűen gyártott amfetaminszármazékot - közölte a biztonsági erők két tagja.

A megbuktatott rezsim ismert volt a "szegények drogja" néven is ismert kaptagon gyártásáról, ezzel árasztották el a közép-keleti piacokat.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 26. 21:18
×
×
×
×