Alig több mint három hónap van hátra a február 23-i előre hozott parlamenti választásokig Németországban. A hárompárti kormány sorsa megpecsételődött, de a szociáldemokrata Olaf Scholz kancellári ambícióinak nincs vége. A magabiztosság azonban kevés. Elsősorban azért, mert a kancellárjelöltek versengésében a pártok népszerűségi listáját fölényesen vezető, jelenleg még ellenzéki CDU/CSU pártszövetség kancellárjelöltje, Friedrich Merz az első számú esélyes. A felmérések szerint erősen lemaradva követi őt a szociáldemokraták jelöltje, míg két további jelöltnek, a zöldpárti Robert Habecknek és a radikális AfD-t képviselő Alice Weidelnek nincs érdemi esélye.
Ráadásul Scholz aligha mondhatja el magáról, hogy az elmúlt három évben sikeres kancellár lett volna, amit kormányának rendkívüli bukása is bizonyított. Ez okozza a legnagyobb dilemmát az SPD számára, hogy a párt kancellárjelöltjeként Olaf Scholzcal vágjon-e neki a február utolsó vasárnapján tartandó választásnak. A 68 éves politikus azzal a meggyőződéssel indult a világ gazdaságilag legjelentősebbnek tartott országainak, a G20-csoportnak a csúcstalálkozójára, hogy ő a szociáldemokraták jelöltje a tisztségre.
Csakhogy ezzel párhuzamosan pártjában fellángolt a vita a kancellárjelölt személyéről. A hétvégén
két tekintélyes szociáldemokrata Bundestag-képviselő a nyilvánosság előtt kérdőjelezte meg Olaf Scholz "alkalmasságát".
Szerintük az SPD választási esélyeit jelentősen növelné, ha a 2023 januárja óta a védelmi tárcát vezető és csaknem azóta Németország legnépszerűbb politikusának számító Boris Pistorius lenne a szociáldemokraták kancellárjelöltje. Elismerték ugyan Scholz "válságkezelő" érdemeit, de úgy vélekedtek, hogy a lakosság körében nagy az elégedetlenség teljesítményével kapcsolatban, ezen pedig a februári választásokig hátralévő rövid kampányban aligha lehet változtatni.
Meggyőződésüket megerősítette a párttagság körében végzett felmérés, amely szerint jelentős többség, mintegy 60 százalék Scholzcal szemben Pistorius jelölését támogatja. A párt vezetősége Saskia Esken társelnökkel az élen ugyanakkor kiáll Olaf Scholz mellett. Olyannyira, hogy a társelnök az ARD közszolgálati televíziónak eldöntött tényről beszélt, ugyanakkor hozzátette, hogy a lehető legközelebbi jövőben ezt hivatalosan is megerősítik.
Sajátos a Scholznál a tagság által esélyesebbnek tartott szociáldemokrata védelmi miniszter reagálása: Pistorius "fegyelmezett pártkatonaként" elhatárolódott az indulástól, azt hangoztatva, hogy Olaf Scholz a párt kancellárjelöltje, ő pedig nem táplál ilyen irányú ambíciókat.
Elemzők mindennek ellenére úgy vélekednek, hogy a "játszma" még nem dőlt el, mert a párt vezetősége nem hagyhatja figyelmen kívül a tagság véleményét.
Befolyásolhatja a vitát a párt korábbi elnöke, Franz Müntefering hét végi nyilatkozata. A korábbi politikus szerint a kancellárjelöltség nem olyan játék, amelyben ketten vagy többen egy sör mellett megállapodnak. Müntefering szerint a jelölés nem tartalmazhat semmifajta "újraválasztási előjogot", a jelöltről a párttagságnak kell döntenie – jelentette ki.