A zsarolóvírusok olyan szoftverek, amelyek segítségével a számítógépes kalózok zárolják az áldozatok (magánszemélyek, cégek vagy intézmények) számítógépén lévő adatokat, majd pénzt követelnek a blokkolás feloldásáért.
Amikor ez kórházakat érint, „ez élet-halál kérdése lehet” - mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, aki az ENSZ Biztonsági Tanácsának az Egyesült Államok kezdeményesére összehívott rendkívüli tanácskozásán szólalt fel.
A főigazgató szerint felmérések kimutatták, hogy az ilyen jellegű,
az egészségügy elleni támadások mind a méreteiket, mind a gyakoriságukat tekintve növekedtek.
Tedrosz kiemelte a nemzetközi együttműködés fontosságát az ellenük való harcban. Hangsúlyozta, hogy ezek a zsarolások komoly veszélyt jelentenek a nemzetközi biztonságra, és felszólította a BT-t, hogy ilyen problémaként kezelje a kérdést.
Anne Neuberger, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadójának helyettese által felolvasott közös nyilatkozatban mintegy ötven ország hangsúlyozta, hogy „ezek a támadások közvetlen veszélyt jelentenek a közbiztonságra, emberi életeket veszélyeztetnek (...), és fenyegetést jelenthetnek a nemzetközi békére és biztonságra is”.
A nyilatkozatban konkrét nevek említése nélkül felszólították az államokat, hogy „az ügy teljes ismeretében” ne hagyják, hogy a területükön működjenek ezeknek a támadásoknak a felelősei.
Európa is a célkeresztben
Februárban 21 romániai kórházat zavart meg egy zsarolóvírus-támadás, júniusban brit, júliusban amerikai kórházak kerültek a támadók célkeresztjébe. Vizsgálatokat, műtéteket kellett elhalasztani, az orvosok nem fértek hozzá a betegek korábbi leleteihez.
Az It Business korábbi cikke szerint EU Kiberbiztonsági Ügynökségének tavaly közzétett jelentése megállapította, hogy 2021 januárja és 2023 márciusa között a zsarolóvírus-támadások tették ki az ágazat kiberincidenseinek 54 százalékát, és az ilyen típusú támadásokat „elsődleges fenyegetésnek” nevezték az egészségügyi szektorban.
Ennek ellenére azonban az ügynökség szerint 2023-ban az egészségügyi szektor szervezeteinek mindössze 23 százaléka rendelkezett dedikált zsarolóvírus-támadásokat megelőző programokkal.
Az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatója szerint tavaly csaknem megduplázódott az egészségügyi szolgáltatókat célzó zsarolóvírus-támadások száma: 2022-ben 214, 2023-ban pedig 389 támadás ért kórházi rendszereket világszerte.