Idén ünnepli alapításának 75. évfordulóját az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, azaz a NATO, amely továbbra is népszerű az egyes tagállamok lakosságának körében. A védelmi szervezet washingtoni csúcstalálkozójának főbb témái a szövetség elrettentésre és védelemre alapuló politikájának megerősítése, az Ukrajnának nyújtott segítség, valamint a csendes-óceáni partnerekkel való együttműködés voltak.
Csiki Varga Tamás az InfoRádióban elmondta: a NATO legnagyobb erénye és egyben előnye, hogy alkalmazkodni tudott az elmúlt évtizedek biztonsági környezetének változásaihoz. Hozzátette: a Krím 2014-es orosz annexiója, valamint ugyanabban az évben a Donbasz destabilizálása irányította rá újra a nemzetközi közvélemény figyelmét a kollektív védelemre, amit tovább fokozott Oroszország 2022-ben indított ukrajnai inváziója, illetve a NATO új stratégiai koncepciójának elfogadása. Utóbbi egy válasz volt a katonai szövetség részéről az orosz agresszióra, és az elrettentés megerősítését is a középpontba helyezte.
Az elmúlt évek ennek a stratégiának a gyakorlati megvalósításáról szóltak, és a NATO júliusi, washingtoni csúcstalálkozóján is ebben a kontextusban hoztak döntéseket. A többi között
elfogadtak egy új haderőmodell-koncepciót a 2022-es stratégiai akcióterv kiegészítéseként, ami három lépcsőben összesen 800 ezer fős haderő mozgósítását teszi lehetővé.
A szakértő közölte: ha háború törne ki, és meg kellene védeni a tagállamok területét, akkor a koncepció értelmében az első körben 100 ezer, a következő lépcsőben 200 ezer, majd végül félmillió katona mozgósítását rendelné el a védelmi szövetség.
Csiki Varga Tamás emlékeztetett: a 2022-ben meghirdetett stratégiai terv gyakorlati megvalósítását segítette, hogy a tavalyi, vilniusi NATO-csúcson frissítették a regionális védelmi programot. Utóbbi a skandináv térség, Közép-Európa és Délkelet-Európa védelmét érinti, amelyben a NATO valamennyi tagállama aktívan részt vesz.
A szakértő szerint ugyanakkor a 75 éves védelmi szervezet legnagyobb erejét a nagyon magas belső támogatottsága adja.
A tagállamokban jellemzően 60-75 százalékos a NATO társadalmi elfogadottsága és megbecsültsége, sőt Lengyelországban és Romániában a 80 százalékot is meghaladja ez az arány.
Ennek egyik fő oka az általános percepció, vagyis az emberek többsége úgy gondolja, nagy védelmet biztosít, illetve csökkenti a külső támadások megvalósulásának esélyeit, ha egy ország tagja egy olyan szövetségnek, mint amilyen a NATO.
Azért is népszerű a NATO az emberek körében, mert kollektív védelmet tesz lehetővé. Ennek lényege a kölcsönös segítség, vagyis ha egy tagállamot megtámadnak, az összes többi tagország beveti a katonai egységeit, és egységesen lépnek fel a külső támadóval szemben. Ezt a viszonosságot a NATO-tagországok döntő többségében a lakosság kétharmada támogatja.
Csiki Varga Tamás végül elmondta: a NATO továbbra is Oroszországot tartja a legjelentősebb biztonsági fenyegetésnek, de a korábbiakhoz képest már Kínával szemben is kritikusabb nyelvezetet használ.